Je to zajímavý pohled do aktuálních statistik ministerstva práce a sociálních věcí. Pracovních nabídek na Novojičínsku je tolik, kolik je práceschopných nezaměstnaných lidí.

Celkově bylo na konci letošního dubna v evidenci úřadu práce v okrese 3230 lidí. Z toho počtu může ihned nastoupit na nový post 2943 osob a přesně 2900 nabídek zaměstnavatelé aktuálně nabízejí. „Takže na jedno volné místo připadal jeden uchazeč z evidence úřadu práce,“ stojí v měsíčním reportu Úřadu práce Nový Jičín.

Pokles nezaměstnanosti zaznamenaly všechny okresy v kraji, a nejlépe si vede Frýdecko-Místecko (3,1%) a právě Novojičínsko (2,9%) a jsou tak pod celorepublikovým průměrem (3,2%). Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období.

„V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství. V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat,“ shrnuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Nízká čísla na první pohled naplňují optimismem, jenže téměř plná zaměstnanost přidává v současné době velké vrásky zaměstnavatelům. Lidské zdroje zkrátka momentálně nejsou. Z jejich strany přetrvává zájem o nové zaměstnance převážně v technických a dělnických oborech.

Ostatně stačí nahlédnout do nabídky volných pozic v novojičínských městech a obcích. Firmy zde hledají 328 montážních dělníků, 200 nástrojářů, 185 svářečů, 137 seřizovačů nebo 100 brusičů. V hojném počtu je poptávka také po prodavačích, číšnících-servírkách, kuchařích či řidičích nákladních vozidel.

Nejvíce volných míst je na Kopřivnicku a Novojičínsku, nejméně pak na Frenštátsku a Odersku.