Nijak dramaticky se doposud neprojevil na úřadu práce příchod absolventů škol, kteří se objevují v evidenci každoročně v srpnu a v září. Míra nezaměstnanosti činila na konci osmého měsíce letošního roku 7,1 procenta, jde tedy o stejnou hodnotu jako v červenci. Konkrétně se jedná o 7594 lidí, což činí meziměsíční přírůstek o téměř šest desítek osob.

„V září by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesnout nebo vlivem příchodu hlavní vlny absolventů do evidence stagnovat. V říjnu, s postupným utlumováním sezonních prací, pak může vzrůst, s největší pravděpodobností se ale nedostane na loňské hodnoty," odhaduje Marie Bílková, generální ředitelka Úřadu práce České republiky.

Pozitivní čísla

Ta v posledních měsících kvituje celorepublikový trend v podobě nárůstu počtu pracovních pozic, který se týká také Novojičínska. „Osobně vnímám jako velmi pozitivní fakt, že už několik měsíců po sobě roste počet volných pracovních míst," dodává. V přesných číslech jde konkrétně o 789 (+44) míst nabízených na konci srpna. Po populačně nesrovnatelné Ostravě (1783) a také Frýdecko-Místecku (810) je to třetí největší počet v Moravskoslezském kraji, a že jde o výborná čísla, vypovídá statistika počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo. „Na Novojičínsku usiluje o jednu nabídku 9,6 osoby a jedná se o nejlepší hodnotu v kraji," vyplývá z aktuální zprávy. Na Karvinsku má stejný údaj hodnotu 34,4.

Poptávka je v okrese zejména po seřizovačích, zednících, číšnících a servírkách, ale také po finančních poradcích, strážných v obchodech, prodavačích nebo kuchařích. Posledně jmenovaná profese se často objevuje v kolonce Vyučen u nově příchozích učňů.

Více vysokoškoláků

„V Moravskoslezském kraji se během srpna nově zaevidovalo 778 absolventů škol, z toho nejvíce vysokoškoláků převážně z oborů Ekonomika a management a Hospodářská politika a správa. Nejmenší zaevidovanou skupinou absolventů byli vyučenci (191 osob), u nichž převažoval obor kuchař-číšník, práce ve společném stravování a kadeřník," informuje krajské ředitelství úřadu práce v Ostravě.