Lidé důchodového věku mají možnost se informovat na volná pracovní místa přímo na úřadech práce. Většinou se ale oně prý uchází jen pár jedinců. Zaměstnavatelé nemají podle zaměstnanců úřadu práce důvod žádat odůchodce. „Firmy, podniky či jiné instituce spíše požadují uchazeče, kteří splňují podmínky pro výkon dané profese. Pokud se člověk neregistrovaný na našem úřadu přichází informovat na volná místa, nedotazujeme se, zda je nebo není důchodce. Proto nevedeme žádnou statistiku, které by mapovala počet a požadavky důchodců došlých na úřad,“ uvedla Irena Blažková, vedoucí odboru poradenství pro zprostředkování a speciálního poradenství Úřadu práce vNovém Jičíně. „Počet těchto uchazečů by bylo možné určit jen odhadem, například podle kategorie dle věku. Vevidenci zůstávají převážně lidé pobírající rentu, například horníci, železničáři, vojáci, kteří zaměstnání nehledají. Mají však povinnost registrovat se na úřadech práce, aby mohli rentu pobírat,“ vysvětlila Blažková.

Několik zaměstnanců vdůchodovém věku zaměstnává například výrobce prádelenské techniky Primus Příbor. „Vsoučasné době jich je asi pět,“ řekla Jindřiška Malinovská zpersonálního oddělení firmy. Připustila, že senioři opráci zájem mají a pokud se jedná oodborníky, společnost je ráda zaměstná. „Vtomto regionu je to totiž sodborníky čím dál horší,“ dodala a připojila informaci otom, že pokud důchodce pracuje, finančně na tom vydělá pouze on. „My získáme odborníka, ale důchodce si přivydělá. Firma na tom nijak neušetří, daňové odpočty třeba kvůli zaměstnání člověka sdůchodem neexistují,“ upozornila Malinovská.

Na malý úvazek zaměstnává důchodkyni také Mendlova střední škola vNovém Jičíně. „Momentálně zaměstnávám důchodkyni na malinký úvazek, protože nám odešla velmi rychle a nečekaně kolegyně. Učí ale opravdu jen pár hodin. Jinak důchodce nezaměstnávám. Pokud by byla potřeba a žádného jiného kantora bych nesehnala, tak samozřejmě ano,“ uvedla ředitelka školy Renata Važanská stím, že to ale neznamená, že by kantor vdůchodu nebyl dostatečně kvalifikovaný. „Preferuji, že si každý zaslouží ten odpočinek, a proto spíš vítám, když odchází do důchodu,“ nastínila Važanská.

Podle ní je ale kolikrát problém najít kvalifikovaného učitele na některé předměty. „Začíná být problém saprobacemi, zvláště na matematiku a jazyky,“ doplnila. Jako zástup za nemocenskou zaměstnávají důchodce například na základní škole vHladkých Životicích. „Pro mě je to velká výhoda, že můžu důchodci zavolat a on mi sem přijde. Nevím, kdo jiný by mi tady na zástup takto přišel,“ poukázala Jitka Polášková ředitelka školy vHladkých Životicích.

Jedním zpracujících důchodců je iIvan Šajtar (69 let). Přiznává, že do práce chodí hlavně kvůli penězům. „Přivydělávám si kdůchodu ujedné firmy už několik let. Jedná se spíše ofunkci hlídače či vrátného. Pět dní vtýdnu pracuji a pak mám zase pět dní volno. Člověk si tak vydělá nějakou tu korunu navíc a taky nesedí jen doma,“ vysvětlil Šajtar.