Již před samotným pondělním jednáním bylo jasné, že o budoucí podobě vedení města rozhodnou hlasy dvou zastupitelů, zvolených v komunálních volbách za TOP 09. Lídr jejich kandidátky, primář dětského oddělení a náměstek novojičínské nemocnice, Miroslav Kobsa, v neděli z důvodu tlaku vedení strany, z TOP 09 vystoupil. „Byly to více méně narůstající rozdíly mezi mými názory a programem, se kterým jsme šli do voleb a názory nejvyššího vedení TOP 09, které více akcentovalo ideologický směr strany, než některé odlišnosti v komunální politice,“ řekl Kobsa ještě před začátkem zasedání. Tím získala středolevá koalice rozhodující patnáctý hlas v 29 členném zastupitelstvu.

Nakonec však starostovské křeslo pro středoškolského učitele Břetislava Gelnara podpořil i druhý zastupitel za TOP 09 Jiří Pometlo. „Převážil názor stabilizovat situaci ve městě. Pohybovat se výhradně v mezích stranických ideologií je sice možné, ale běžnému občanovi to neprospívá,“ obhajoval svůj postoj Kobsa.

S vědomím, že pravostředová koalice nemá šanci při ustavujícím zasedání získat většinu, vítězná strana říjnových komunálních voleb, ODS, nenavrhla žádného kandidáta na post starosty. Jejich zastupitelé se ani nezúčastnili hlasování při volbě nového vedení novojičínské radnice. Šéf novojičínské buňky občanských demokratů a již bývalý místostarosta, Milan Šturm, ve svém vystoupení připomněl, že občanští demokraté získali v Novém Jičíně nejvíce hlasů a tím jim dali občané mandát k dalšímu vedení radnice. „Po měsíčním úsilí o sestavení pravostředové koalice a po všech jednáních jsme dospěli do slepé uličky, a to vzhledem k tomu, že jeden z pravicových subjektů, a to je TOP 09, nám dlouhodobě spolupráci odmítal a nakonec ji odmítl,“ přiznal Šturm.

Novojičínskou radnici tak v následujících čtyřech letech povede koalice ČSSD, SNK-ED a KSČM.

Starosta Gelnar bude mít po svém boku dva místostarosty, a to stranického kolegu, historika Jaroslava Dvořáka a středoškolského učitele Přemysla Kramoliše (SNK-ED). ČSSD získala dominantní postavení také v radě města, ve které bude mít následující čtyři roky šest členů, dva radní vzešli z nezávislých kandidátů a jeden z KSČM. Nový Jičín tak bude mít o jednoho místostarostu méně, na druhou stranu vládnoucí koalice schválila nově jednoho uvolněného, tedy placeného, radního. Tím se stal vedoucí finančního odboru na městském úřadě ve Vítkově Milan Grestenberger. Nad tím se pozastavil exstarosta Ivan Týle. „Všechny strany současné koalice ve svých programech tvrdě kritizovaly třetího neuvolněného místostarostu, byl to jejich hlavní volební tahák. Říkaly, že post třetího místostarosty zruší, pak tedy nerozumím, jaký je rozdíl mezi uvolněným radním. To je velmi půvabné a jde jen o terminologickou záležitost,“ uvedl Týle. Zároveň neváhal kritizovat ani oba zastupitele z TOP 09, na jejichž adresu se vyjádřil takto. „Zklamáním pro mě byl postoj TOP 09. Je to, jako ze známé české pohádky O chytré horákyni, neboť se skrývají za to, že jeden za TOP 09 nehlasuje a ten druhý podpoří komunisty. Myslet si, že nepodpořili a nepomohli vytvořit koalici KSČM, ČSSD, TOP 09 a SNK-ED, může opravdu pouze velký naiva,“ poznamenal. ODS i přesto, že od roku 1994 neutrpěla v Novém Jičíně porážku, vstupuje nyní do opozice, která bude podle jejích zastupitelů velmi tvrdá.

Přesto však nový starosta, Břetislav Gelnar, věří v částečnou spolupráci s opozičními stranami, tedy kromě ODS také se stranou Zelených a KDU-ČSL. „Chci, aby byla nějaká forma spolupráce. Uvidím, na kolik se domluvím i s tou největší stranou, která o jeden mandát volby vyhrála a dneska neuspěla. Určitě bych nechtěl, aby stály bokem. Přece nemohou jen ze zásady hlasovat proti, jen že jsou v opozici. To jsme nedělali taky, to je přeci logicky nesmysl,“ řekl starosta. Ten také Deníku poodhalil, jakou pozici bude mít uvolněný radní Grestenberger. „Bude to v oblasti ekonomické, finanční, hospodářské. Máme pro tohoto člověka rozvržené úkoly, máme i varianty organizačních schémat, určitě bude dost zaměstnán,“ ubezpečuje Gelnar s tím, že není vyloučená i krátkodobější spolupráce.

Středolevá koalice má tak po pondělním zastupitelstvu sílu pouhých čtrnácti zastupitelů, neboť jistotu podpory dvou zastupitelů, zvolených za TOP 09, nemá. Miroslav Kobsa, i přesto, že podpořil vznik současné koalice, chce spíše prosazovat postoje z druhé strany politického spektra. „Předpokládám, že o každé věci budeme výrazným způsobem jednat. Co se týče vývoje města, budeme prosazovat spíše pravicovější řešení v některých otázkách,“ připustil Kobsa.

Jak přiznal starosta Gelnar, jedním z prvních kroků nového vedení bude, podle jeho slov, „ohlédnutí dozadu“ a jednou z možností je audit na novojičínské radnici.