Škodu za víc než 80 milionů korun způsobil požár chaty, která na Pustevnách stála od roku 1899. A už zase stojí.

Před deseti lety si mnozí zoufali. Jen historická škoda byla mnohem větší než materiální. Počátkem března 2014 Libušín zničil rozsáhlý požár. Utrpěla zejména jídelna vyzdobená freskami a sgrafity s motivy valašských a slovanských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. Zbortila se také střešní konstrukce, včetně věže.

Hasiči dohašují rozsáhlý požár, který vážně poničil historickou budovy Libušína na Pustevnách postavenou podle architekta Dušana Jurkoviče; Pustevny, Prostřední Bečva, pondělí 3. března 2014.
Z Alšových maleb Libušína nezbylo nic. Předpokládaná škoda je 80 milionů korun

Libušín přitom nebyl jenom architektonickým skvostem. Bylo to i místo, kde se scházeli lidé k nejrůznějším oslavám, k nimž právě zde patřila také tradiční lidová muzika. Hudebníci z regionu tehdy hovořili o ztraceném místě plném inspirace, s nezapomenutelnou atmosférou.

Prakticky okamžitě se ale rozhodlo také o tom, že historický skvost z Beskyd bude obnoven. „Deklarujeme, že chceme památku obnovit a deklarujeme i vyhlášení sbírky. Máme založený už také účet,“ hlásil před lety Jindřich Ondruš, tehdejší ředitel rožnovského skanzenu. Sbírka zabrala. Kdo mohl, pomohl a přispěl finančně, takže se v létě 2016 mohly rozjet záchranářské práce.

Tesaři a restaurátoři se nejprve pustili do rozebírání ohořelého torza historické památky. Na její obnovu bylo potřeba zajistit zhruba 300 kubíků kulatiny. „Bylo vybráno kvalitní jedlové dřevo z nadmořské výšky nad pět set metrů. A ze zimní těžby,“ přidal specifika technický náměstek Valašského muzea v přírodě Milan Gesierich.

Řemeslníci se při stavbě drželi tradičních postupů. „Co bylo kdysi opracováno ručně, opracovalo se opět ručně. Stejně se postupovalo při hoblování,“ doplnil Gesierich.

Obnova chaty Libušín na Pustevnách. Hrubá stavba byla dokončená v polovině dubna 2018. Foto z 24. dubna 2018
Libušín na Pustevnách vstává z popela. Renovaci zkomplikoval "tvrdý" problém

Kouzlo Libušína jakožto roubené stavby spočívá právě ve zpracování dřeva. Dřevěné trámy, základ celé stavby, ze kterých se stavba roubila, zpracovávali tesaři tradičními způsoby. „Čili způsoby, které využívali staří řemeslníci. Dokonce jsme stromy káceli v superúplňku, tedy v období pro kvalitu dřeva nejvhodnějším,“ vysvětlil Jindřich Ondruš. Podle něj jsou takto opracované trámy mimo jiné daleko odolnější.

Stavba trvala čtyři roky a dlouho se také řešilo, kdo nese za vzplanutí chaty vinu. Před soud nakonec putoval Pavel Pryszcz z Karvinska, majitel firmy, která se zabývá čištěním komínů. Ten byl v roce 2007 zodpovědný za opravu komínových těles Jurkovičovy chaty, přičemž práci zadal dvěma zaměstnancům, kteří ale neměli tolik zkušeností a komín vyvložkovali v rozporu s platnými předpisy. Během sedmi let se pak v komíně vytvořila vzduchová kapsa, která patrně požár způsobila.

Libušín na Pustevnách - pokračující rekonstrukce 13. 1. 2020
Žalobce navrhnul za požár Libušína na Pustevnách pro muže z Karviné podmínku

S tímto verdiktem se ale nakonec soud neztotožnil a Pavla Pryszcze zprostil viny. Podle soudu se na kumulaci tepla v komíně a následném zahoření podílelo více vlivů než jen zmiňovaná vzduchová kapsa.

Důležitější je, že chata Libušín se opět těší zájmu návštěvníků a turistů z Beskyd a opět oplývá krásou jako v dřívějších dobách. Její slavnostní otevření se uskutečnilo 30. července 2020 v pravé poledne.