Nevzhledné prostranství před komplexem Máj na sídlišti Dlouhá se zazelenalo, a kromě nových laviček a chodníčků zde vyrostly také stromy.

„Projekt revitalizace sídliště se blíží do závěrečné fáze. U komplexu Máj dělníci postavili nové chodníky, starý, uvolněný a rozpadající se beton nahradila zámková dlažba. Vykácely se nemocné stromy a vysadily se nové, upravenou zeleň doplnily nové lavičky a odpadkové koše," popsala Olga Veverková z odboru majetku, rozvoje a investic.

Práce na novém parčíku před Májem vyšly město na 1.85 milionu korun. „Osmdesát pět procent výdajů pokryly dotace. Revitalizací této lokality jsme dokončili už desátou etapu projektu, který se snaží zkvalitnit bydlení na sídlišti Dlouhá," informovala mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Přestavba sídliště započala už v roce 2011 a od té doby město do úprav veřejných prostranství investovalo kolem šedesáti milionů korun. Hotovo by mělo být v příštím roce.

Nyní se práce přesunuly do Loučky, kde prochází parkovou úpravou plocha u krytých garáží. „I zde se pracuje na nových chodnících a veřejném osvětlení, upravuje se zeleň, dodají se lavičky a odpadkové koše," okomentovala Olga Veverková.

Nově prostředí kolem školy

Prvního srpna začnou další stavební práce, tentokrát u Základní školy Dlouhá. „Popraskané betonové panely a asfalt před školou nahradí zámková dlažba a rozšíří se travnaté plochy. Za školou dělníci opraví příjezdovou cestu a přibudou parkovací místa a nové veřejné osvětlení," uvedla Marie Machková.

Součástí přeměny sídliště bylo i zateplení a rekonstrukce mnoha bytových domů, což financovali jak majitelé bytů, tak stát a Evropská unie.

„Pokud k šedesáti milionům korun na úpravu veřejných prostranství přičteme i částky na obnovu bytového fondu, přijde přestavba sídliště přibližně na sto osmdesát milionů korun," spočítala na závěr Ivana Morisová z odboru majetku, rozvoje a investic.

Anna Macíčková