„Mnoho z nás si tento státní svátek spojuje zejména se sametovou revolucí a události podzimu 1939 zůstávají v jejím stínu. A právě jim se bude věnovat připravovaná přednáška v Muzeu nákladních automobilů Tatra,“ říká mluvčí města Kopřivnice Lucie Macháčková.

Na podzim roku 1939 se v Praze uskutečnily demonstrace proti nacistické okupaci, při jejichž násilném ukončení byl smrtelně postřelen student medicíny Jan Opletal. Jeho pohřbu se zúčastnily stovky lidí, kteří opět vyšli do ulic – důsledkem bylo nejen násilné potlačení demonstrace a zavření mnoha jejích účastníků, ale také zavření českých vysokých škol, poprava hlavních studentských představitelů a odvlečení několika stovek studentů do koncentračního tábora.

Kopřivnice.
Je Kopřivnice udržitelným městem? Dozvíte se na komentované procházce

Proč je dobré si tyto události připomínat a jaký měly vliv na život obyvatel Novojičínska? Odpovědi na tyto otázky a další historické souvislosti poodhalí přednáška historika Martina Vitka ze Státního okresního archivu Nový Jičín. Přednáška se uskuteční v úterý 14. listopadu v 17 hodin v Muzeu nákladních automobilů Tatra. Vstup bude zdarma.

V pátek 17. listopadu si Kopřivnice připomene Den boje za svobodu a demokracii také tradičním vzpomínkovým setkáním a průvodem se svíčkami a lampiony. Akce začne v 17 hodin u Základní školy dr. Milady Horákové. Po krátkém ohlédnutí za historickými událostmi a položení věnců k pamětní desce obětem komunismu vyjde od školy průvod vedený bubeníky, který zamíří přes centrum města k pomníku TGM. Tam již bude připraven koncert AV swing&blues a teplý čaj na zahřátí.