Do celorepublikové sítě těchto screeningových stanovišť se právě letos zapojilo také Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice Nový Jičín.

Podle Jakuba Syrovátky, primáře ORL oddělení Nemocnice Nový Jičín děti na vyšetření sluchu odesílá jejich pediatr, který provádí prohlídku v pěti letech. V případě, že mají pochybnosti rodiče, mohou na bezplatné vyšetření své dítě objednat i oni. „Předejdou tím případnému riziku, že se bude dítě ve škole špatně učit, protože učitelům nebude dobře rozumět. Když se provede toto vyšetření sluchu před nástupem do 1. třídy základní školy, je čas případnou poruchu sluchu řešit ještě před zahájením povinné školní docházky,” vysvětlil Jakub Syrovátka.

Podle statistik těžkou sluchovou vadou u nás trpí jedno až dvě z tisíce narozených dětí, tedy 100 až 200 dětí ročně. Středně těžkou vadu odhalí lékaři u 600 až 1200 dětí za rok. „V Česku se již řadu let provádí screening sluchu u novorozenců na neonatologických odděleních. V dalších letech života dítěte si poruchy sluchu všimnou obvykle rodiče, pediatr při pravidelných prohlídkách nebo učitelka v mateřské škole. A zavedení screeningu sluchu u pětiletých dětí v letošním roce jen zlepšuje preventivní péči o naši dětskou populaci,“ pokračoval Jakub Syrovátka.

Na vyšetření, která může případnou poruchu sluchu odhalit, jsou v ORL ambulanci Nemocnice Nový Jičín připraveni personálně i technicky. Mají zde ORL lékaře i audiologickou sestru, tónový audiometr a tichou komoru.

Při vyšetření se ORL lékař nejprve zeptá na předešlá onemocnění dítěte a poruchy sluchu v rodině. „Následně provede vyšetření uší dítěte, případně odstraní ušní maz. Vlastní audiometrické vyšetření sluchu je nebolestivá metoda. Provádí se v audiometrické komoře. Do sluchátek dítěti pouští audiologická sestra tóny určité výšky a hlasitosti. Do záznamu vyšetření, audiogramu, sestra zaznamenává, jak dítě slyší vyšetřované tóny. Výsledek vyšetření vyhodnotí ORL lékař,” popsal metodu primář Syrovátka.

Pokud se porucha sluchu u dítěte potvrdí, pátrá se po příčině a lékaři zahájí účinnou léčbu s tím, že dítě dále sledují, případně odesílají na krajské foniatrické pracoviště. Velká část vad sluchu není vrozených, ale vzniká později. „Nejčastější je nedoslýchavost způsobená zvětšenou nosní mandlí, která tlačí na sluchovou trubici a vytváří se tak ve středním uchu výpotek. Tento problém je příčinou devadesáti procent vad sluchu objevených u dětí,” doplnil Jakub Syrovátka s tím, že pokud takto vzniklá nedoslýchavost trvá dlouho a nezabírá konzervativní léčba, situace se řeší drobným operačním zákrokem, při kterém se v celkové anestezii odstraní nosní mandle z nosohltanu a odsaje výpotek ze středního ucha. Takových operací provádí oddělení ORL v Novém Jičíně více než 200 za rok.