Do marketů však v tomto období míří nejen zákazníci, ale i dobře organizované skupiny zlodějů, které okrádají nepozorné nakupující.

Nenechavci se více než jindy činí také na přeplněných parkovištích, v prostředcích městské hromadné dopravy i na dalších místech.

Dávejte si pozor na své věci, nic cenného nenechávejte v autech, všímejte si svého okolí a nebuďte lhostejní. S těmito již tradičními radami přicházejí v předvánočním období policisté a strážníci v Moravskoslezském kraji.

Rady

Policisté stejně jako v minulých letech připravili na předvánoční období různá opatření. Mimo jiné posílili hlídky na frekventovaných místech. Vyrážejí také do obchodních center, kde zákazníky upozorňují na možná rizika.

„Preventivní akce mají velký úspěch. Nakupující se u nás zastavují a ptají se na vše, co je zajímá,“ uvedl Petr Svoboda z ostravské policie s tím, že i přes veškerá upozornění a rady se najde nemálo těch, kteří si o okradení téměř „koledují“.

Své tašky nechávají bez dozoru v nákupních vozících, zatímco si vybírají zboží v regálech. Dopadnout pachatele je velmi obtížné. Zloději mají vše propracováno do posledního detailu a mnohdy pracují ve skupinách. V taškách jsou často kromě hotovosti i kreditní karty s přiloženými PIN kódy, díky kterým lze z bankomatu vybrat peníze. Škody se pohybují mnohdy v desetitisícových částkách.

Parkoviště

Dalším zlodějským rájem bývají parkoviště v okolí hypermarketů. Nad lehkomyslností některých motoristů, kteří ve svých automobilech nechávají volně odložené kabelky, ledvinky či tašky plné zboží, zůstává policistům rozum stát. Přestože parkovištím v této době věnují zvýšenou pozornost, není v jejich silách vše uhlídat.

Zkušeným vykrádačům stačí několik sekund k tomu, aby vnikli do vozidla. Nejrozšířenějším způsobem je vypáčení zámku. Zločinci si počínají velmi rafinovaně. Tělem zakryjí výhled na dveře, aby vzbudili zdání, že odmykají klíčem. Poté jen vezmou věci a zmizí.

Kromě klasických vloupání do zaparkovaných aut se zloději zaměřují také na zákazníky, kteří do svých plechových miláčků ukládají zboží z vozíků. V té chvíli se zmocní jejich tašek odložených na předních sedadlech nebo vedle vozů. Motoristé přicházeli o desetitisíce, někdy i statisíce korun.

Cestování

Kromě obchodních center a parkovišť si lidé musejí dávat pozor také v městské hromadné dopravě. Scénář je téměř vždy stejný. Neznámý zloděj se zaměří na pasažéra s batohem na zádech. Ze zavazadla mu vytáhne peněženku, mobilní telefon i další cennosti.

Jak se nestat obětí zlodějů

* Nenechávejte odložené věci v nákupních vozících.

* Při zkoušení oblečení a vybírání zboží mějte vozík a své věci stále v dohledu.

* Po zaplacení pečlivě uschovejte platební karty a peněženky nedávejte je na nákup uložený v taškách.

* Noste kabelku či tašku s penězi těsně u těla s rukou na zapínání.

* Pravidelně si ověřujte, zda máte tašku zavřenou. Nejvhodnější jsou zavazadla se složitějším způsobem uzavírání.

* V tlačenicích a dalších nepřehledných situacích buďte velmi obezřetní, ubezpečte se, zda máte své věci v kapsách a zda se někdo nepokouší otevřít vaši tašku či kabelku.

* Nikdy si nepište PIN na platební kartu ani na přiložený lístek.

* Při placení nevystavujte na odiv peněženku plnou bankovek.

* Pozor si dávejte nejen v obchodech, ale také na poštách a v dopravních prostředcích.

* Ve svých vozidlech nenechávejte žádné cennosti, a to ani v zavazadlovém prostoru.

* Při nakládání zboží do auta si pozorně všímejte podezřelých osob.

* Je také velmi riskantní nechat tašky na sedadlech a jít vrátit košík.

* Pokud se již stanete obětí zlodějů, ztrátu dokladů, které mohou být zneužity, neprodleně ohlaste policii. V případě krádeže platební karty kontaktujte banku a co nejdříve proveďte zablokování.

* Peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes oblečení. Nebezpečné je umístění v zadních kapsách kalhot.