Do starostovského křesla posléze usedl Břetislav Gelnar (ČSSD), ale vydržel v něm pouze do února 2012, kdy ho vystřídal jeho stranický kolega Jaroslav Dvořák. Během uplynulých čtyř let došlo na základě auditu k rozsáhlé restrukturalizaci městského úřadu (proklamovaná snaha ušetřit finance), která se nesla ve znamení značných personálních změn.

Ty se dotkly také některých městských organizací, jako jsou například technické služby. Z nich byl v lednu 2012 odvolán dlouholetý ředitel Oskar Šíma, aby ho posléze nahradil nejprve dočasně a poté regulérně Milan Grestenberger (ČSSD uvolněný radní).

Ani ten však do konce volebního období ve funkci nevydržel. Radní města byli s jeho prací tak nespokojeni, že ho letos v červnu odvolali a na pozici dočasně jmenovali opět Oskara Šímu.

Stěžejním slovem současného vedení Nového Jičína v uplynulých letech bylo slovo šetření, a obhajovalo tak například zrušení bytového podniku nebo snížení počtu radních. Opozice tyto kroky komentovala jako snahu dosadit na důležité posty své lidi. Celkově komunikace mezi koalicí a opozicí byla nulová.

Výsledky komunálních voleb v Novém Jičíně v roce 2010
ODS 27,39% 9 mandátů
ČSSD 23,59% 8
KSČM 12,41% 4
KDU-ČSL 8,11% 2
SNK ED 7,99% 2
SZ 5,97% 2
TOP 09 5,90% 2

Co se podařilo:
• Návštěvnické centrum v prosinci 2011 bylo v Novém Jičíně otevřeno důstojné návštěvnické centrum, jehož součástí je i unikátní expozice klobouků, která naučnou i zábavnou formou přibližuje návštěvníkům historii i výrobu klobouků ve městě (velký podíl na vzniku návštěvnického centra má ale i předchozí vedení města, které akci zahájila). Navíc brzy návštěvnické centrum doplní stálá výstava věnovaná generálu Laudonovi.

• Separační dvůr na okraji Nového Jičína vznikl druhý separační dvůr, který tak ulehčil prvnímu v centru města, který funguje i nadále. Také nápad nerozvážet velkoobjemové kontejnery dvakrát do roka do různých částí města, ale za symbolickou cenu si je nechat přivézt až před dům či byt, si zaslouží palec nahoru.

• Regenerace sídlišť zvelebování sídlišť začalo ve městě už za vlády ODS a ani ČSSD se svými koaličními partnery v tempu regenerace, především díky získaným dotacím, nepolevila.

• Cyklostezka již za pár týdnů bude oficiálně otevřena cyklostezka z Nového Jičína do Hodslavic, na místě, kde dříve stála železnice. Po komplikovaných byrokratických záležitostech se podařilo Novému Jičínu a okolním obcím společně získat unijní dotace na vybudování stezky.

• Elektronické aukce v posledních letech získaly aukce tohoto typu napříč zemí obrovskou popularitu a ani Nový Jičín nezůstal pozadu. Občané se tak mohli přihlásit do aukcí na elektřinu či plyn a mnozí ušetřili až desítky procent, také se radnici podařilo ušetřit třeba na službách mobilního operátora.

Co se nepodařilo:
• Bazén ani současnému vedení města se nepodařilo během uplynulých čtyř let vyřešit neutěšený stav novojičínské sportovní haly, zejména střechy, která je v havarijním stavu. Už to letos vypadalo, že během prázdnin začnou práce, ale nakonec radnice výběrové řízení na dodavatele prací zrušila.

• Průmyslová zóna tvrdá kritika padala z úst členů současného vedení na to předchozí v tom smyslu, že je nedostatečně využívána průmyslová zóna na okraji města, ale ani současné koalici se do dnešních dnů nepodařilo situaci nijak změnit. Několik měsíců se sice v radničních kuloárech povídá o příchodu nového investora, ale zatím je ticho po pěšině.

• Kultura ač se Nový Jičín proklamuje jako kulturní město, není tomu tak. Už roky zdejší kulturní dění jede ve vyjetých kolejích a určitě nenabízí takovou pestrost, jako například Frenštát pod Radhoštěm. Nepodařilo se zachránit kino Artefakt ani letní kino a ač obě fungují v jiném režimu, s tím původním se nedají srovnávat. Ve volebním programu ČSSD z roku 2010 jsou body jako „využití prostor J-klubu, sálu Tonaku či Radničního sklípku", ale nic z toho se nestalo, a v minimálně dvou prvních případech ani nestane.

• Tabačka přestože zástupci ČSSD věděli, že vliv města na to, co se stane s areálem Tabačky, je velice omezený, jeden volební bod v roce 2010 zněl: „nedopustit zničení Hücklových vil či Tabačky". Co se s Tabačkou stalo, je všeobecně známo.

Obce v okolí

Kunín
Starostka: Dagmar Novosadová, místostarosta: Miroslav Vlček

V Kuníně se během uplynulých čtyř let hodně investovalo. Odstraňovaly se především škody po povodni, která obec spláchla v roce 2009. Obec však investovala i do rekonstrukce školy a školky, chodníků, sociálních bytů či do protipovodňových opatření.

Obnovou prošel také tamní zámek a přilehlý zámecký park. Co však Kunín dlouhodobě trápí, je doprava. Město sice pořídilo několik měřičů rychlosti a zpomalovacích semaforů, ale ty nejsou všemocné. Obci by velmi pomohl obchvat. Jeho stavba je však zatím v nedohlednu.

Mořkov
Starostka: Ivana Váňová, místostarosta: Jiří Navrátil

Jednou z nejvýznamnějších investic za poslední roky byla pro obec Mořkov výstavba splaškové kanalizace. Tento krok výrazně zlepšil životní prostředí v obci, což je jen dobře. Revitalizací prošla také tamní základní škola, v obci vznikl sběrný dvůr a oprav se dočkaly také mosty a koryto řeky.

Novinkou v obci je kruhový objezd na centrální křižovatce. Obec také protíná cyklostezka z Nového Jičína do Hostašovic a je součástí svazku (dále pak Nový Jičín, Hodslavice, Životice u Nového Jičína, Hostašovice), který stezku buduje.

Hodslavice
Starostka: Pavla Adamcová, místostarosta: Martin Repta

Také Hodslavice ušly za poslední čtyři roky velký kus cesty. Opravila se tam škola, vznikla protipovodňová opatření, bezdrátový rozhlas. V obci také vzniknou nové chodníky a autobusová zastávka, kterou si lidé dlouho přáli. Opravy se v posledních letech dočkal i dřevěný kostelík svatého Ondřeje.

V obci však panuje částečná nespokojenost některých místních obyvatel kvůli umístění jednoho z dětských hřišť.

Libhošť
Starostka: Helena Šimíčková, místostarosta: Milan Honeš

Nejmladší obec v novojičínském okrese se osamostatnila 1. ledna 2011. Letošní volby tak budou teprve druhé v pořadí v novodobé historii obce. Libhošti se postupně podařilo vypořádat majetek s Novým Jičínem, jehož byla obec dlouhá léta součástí.

Obec se také konečně dočkala svých obecních symbolů. Také Libhošť má za sebou velkou a náročnou investiční akci v podobě výstavby kanalizace. Vedení obce si osamostatnění pochvaluje.