Návštěvu premiéra v provozu jednoho ze světových lídrů v oblasti světelné techniky pro automobilový průmysl, společnosti Varroc Lighting Systems v Novém Jičíně, uvítal starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák, který předsedu vlády Bohuslava Sobotku, ministry a hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka doprovázel.

„Cítím to podobně, jako předseda vlády i hejtman, že tradiční podniky by měly pokračovat. A to přesto, že Autopal už se dnes jmenuje jinak. Jejich rozvoj velmi vítám," uvedl pro Deník Jaroslav Dvořák a dodal, že ve firmě Varroc Lighting Systems se premiér i ostatní mohli seznámit s vizí dalšího rozvoje. „Ta je velká a mě to těší, protože zaměstnanost tady je pro mě to nejcennější," poznamenal novojičínský starosta.

Přečtěte si také: Premiér a ministři přijeli na Novojičínsko 

Jaroslav Dvořák poté připomněl, že když v Novém Jičíně nastoupil do funkce, tak reálně hrozilo, že vývojové centrum skončí. „Teď chtějí nabírat nové vývojáře a další zaměstnance, což je super, ale na druhou stranu to nese problémy s parkováním," nastínil Jaroslav Dvořák.

Právě o této situaci hovořil Todd Morgan, viceprezident společnosti Varroc Lighting Systems s premiérem Bohuslavem Sobotkou, který mu přislíbil pomoc. „Některé pozemky jsou tam zamořené a oni už před několika lety posílali žádost na ministerstvo financí, které to pořád odsunuje. Takže premiér řekl, že se zasadí od to, aby kontaminované pozemky byly vyčištěné a mohlo tam vzniknout to nové parkoviště vzniknout," sdělil Jaroslav Dvořák s tím, že s tímto řešením parkování pomůže i kraj, neboť cesta, která by měla spojit parkoviště s areálem podniku, povede přes areál krajského učiliště.

Společnost Varroc Lighting Systems v květnu úspěšně dokončila první dvě fáze expanze v Novém Jičíně, které rozšíří výrobní prostor o 2800 metrů čtverečních, po úplném dokončení expanze se nový prostor rozšíří celkem o 8340 metrů čtverečních. „Nově vzniklé prostory budou sloužit pro vstřikolisy a montážní linky pro nové programy. Množství elektronických součástek v produktech firmy významně roste, a proto Varroc plánuje v této oblasti zásadní investice," uvedla tisková mluvčí firmy Šárka Brožová. Nové centrum elektroniky poskytne prostor pro 75 vysokoškolsky vzdělaných techniků, prototypovou dílnu a testovací laboratoř pro vývoj elektroniky. V současné době probíhá rekonstrukce celého objektu s plánovaným dokončením v říjnu 2016.

„Objem zakázek, které se nám daří získávat, v posledních letech výrazně roste," vyzdvihl Todd Morgan a upřesnil, že jen za minulý rok podnik dokázal vyrobit přes 10,8 milionu světel. „Abychom uspokojili poptávku všech našich odběratelů, nejen že modernizujeme a rozšiřujeme stávající technologie, ale musíme myslet i na investice do výrobních kapacit s tím související. Tento krok logicky vyžaduje i personální posílení," dodal Todd Morgan a doplnil, že v České republice má společnost Varroc Lighting Systems globální vývojové centrum s více než 430 vysokoškolsky vzdělanými techniky. „V minulém roce jsme úspěšně nabrali více než sto vysokoškolsky vzdělaných techniků a plánujeme v tomto trendu pokračovat i letos," uzavřel Todd Morgan.

Předseda vlády, poté co ve společnosti Varroc Lighting Systems společně s ministry hejtmanem a novojičínským starostou slavnostně přestřihli pásku nové haly, odjeli do centra Nového Jičína, kde se asi na dvacet minut setkali na Masarykově náměstí s obyvateli města. Po společném focení s pěveckým sborem Ondrášek ministerská návštěva v okrese Nový Jičín skončila.