Je to, jak se říká, jako v pohádce o Červené karkulce. Již několik let se někteří zastupitelé ve Frenštátě pod Radhoštěm dožadují přímých přenosů ze zasedání zastupitelstev, ale nikdy se nenajde dostatečný počet zastupitelů, kteří by to schválili. A nejinak to dopadlo i ve čtvrtek 23. dubna, kdy se ve Frenštátě pod Radhoštěm uskutečnilo další zasedání. Jedním z bodů programu bylo schválení smlouvy na poskytování televizního vysílání zpravodajství města. Zastupitelé se po únorovém zasedání vraceli k této problematice na poslední chvíli.

Vyhrála TV Beskyd

V únoru se totiž zabývali třemi nabídkami, z nichž se nakonec přiklonili nejvíce k té, kterou podala TV Beskyd, stávající poskytovatel zpravodajství, ale smlouvu neschválili. Přitom ta stará měla končit 30. dubna. „Na posledním zastupitelstvu jsme nepřijali žádné usnesení. V návrhu jsou tři různé varianty. Rada města navrhovala levnější, pan Mikeska navrhoval tři reportáže, k čemuž bych se přikláněla i já," shrnula předešlé dění starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Zastupitelé tak měli zvolit jednu z nabídek TV Beskyd, jejíž nabídka se v únoru zdála nejvýhodnější. Jiří Jurek, předseda finančního výboru, ale nyní prohlásil, že finanční výbor doporučuje nové výběrové řízení. „Už jsme to opakovali dvakrát a výsledek byl pokaždé stejný. Nabídky byly vždy dražší než ta, kterou předložila TV Beskyd," reagovala na návrh Zdeňka Leščišinová.

Pro nové výběrové řízení byl i zastupitel Karel Míček, jenž ale chtěl, aby se týkalo jen zajištění přímých přenosů ze zasedání zastupitelstva. „O televizním vysílání zpravodajství bych pro letošní rok neuvažoval. Lidi zajímá, o čem se bavíme, jak tady sedíme, jaké řešíme problémy," podotknul Karel Míček.

Dvě varianty

Z této úvahy se jej pokusil vyvést Marian Žárský, ředitel frenštátského městského kulturního střediska. „Lidi nezajímá hlasování. Podívejte se, kolik jich tady sedí. Tancování na náměstí, to je to, co je zajímá. Když se podíváte na sledovanost reportáží, tak nejvíce jsou sledované občanské a kulturní aktivity," sdělil Marian Žárský, načež mu Karel Míček oponoval, že si myslí, že lidi zajímá, co se projednává.

Zastánce nového výběrového řízení podpořil rovněž zastupitel Jiří Unruh. „Navrhuji, aby částka byla šest tisíc korun na jeden přenos ze zastupitelstva. Zpravodajství by mělo být v délce od pěti do deseti minut a doba reportáže maximálně jedna a půl minuty. A smlouva by měla být na čtyřiadvacet měsíců," přednesl požadavky případného výběrového řízení Jiří Unruh.

Zastupitelé nakonec volili ze dvou variant. Ta první, za 31 944 korun s DPH, obsahovala dvě reportáže týdně, osm měsíčně a byla bez přímých přenosů ze zasedání. Druhá varianta, za 47 916 korun s DPH, zahrnovala tři reportáže týdně, dvanáct měsíčně a zdarma streamová vysílání z jednání zastupitelstev. Zastupitelé se přiklonili většinou k levnější variantě. „K přenosům se můžeme vrátit," komentovala výsledek starostka Leščišinová. Karel Míček se jízlivě zeptal, zda to bude ještě v tomto volebním období. „Budeme se snažit," uzavřela Zdeňka Leščišinová.