Minimálně jeden bodový postih má v okrese přibližně každý desátý motorista a podle nejnovějších statistik ministerstva dopravy k 30. září 2010 má postih 8711 řidičů. Nejčastěji mají na svém kontě dva trestné body. Mezi nejčastější prohřešky, které evidují novojičínští policisté, patří nepřiměřená rychlost a nezapnuté pásy. Za nepřipoutání v současné době hrozí pokuta ve výši až 2500 korun a ztráta dvou bodů, ovšem novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou na konci září v prvním čtení posvětila sněmovna do dalšího schvalování, počítá se zpřísněním na odečet tří bodů. Naopak, s nezapnutím světel nebo s mírným překročením rychlosti již novela s bodovým postihem nepočítá.

V Ostravě lze odečíst body

V rámci regionu nejvíce potrestaných řidičů, 3113, eviduje Nový Jičín (10,58%), poté následuje s 2470 hříšníky Kopřivnice (9,67%). „V rámci Novojičínska bylo na konci letošního září 314 řidičů, kteří nasbírali plný počet dvanácti bodů,“ vyplývá z ministerské zprávy. Ty, kteří se k této hranici blíží určitě potěší zpráva, že mají možnost odečíst si tři trestné body v rámci speciálního kurzu v Moravskoslezském kraji. Na začátku října se totiž v Ostravě-Přívoze, v areálu firmy Libros, otevřelo nejmodernější motoristické centrum ve střední Evropě. Podle ředitele Centra bezpečné jízdy, Dalimila Friče, by však kurzy na umazání bodů měly představovat pouze necelou pětinu činnosti centra. Tou hlavní části má být výcvik profesionálních i běžných řidičů. „Srdcem celého centra je jedinečná smyková deska. Pomocí speciálního softwaru a impulzní hydrauliky dokáže vyvinout okamžitou reakci na kola projíždějícího cvičného vozidla. Následně vyvolaný smyk připraví každému řidiči skutečně reálnou krizovou situaci, se kterou se může kdykoli na silnici setkat,“ uvedl Frič s tím, že smyková deska je dimenzována pro všechny typy vozidel.

Do kurzu na umazávaní bodů však mohou nastoupit pouze ti řidiči, kteří nemají více než deset bodů a zároveň se nedopustili žádného přestupku, který by byl ohodnocen šesti a více body. Školení, jehož cena se pohybuje kolem čtyř tisíc korun, má tříhodinovou teoretickou část a čtyřhodinovou praktickou.