Je to první návštěva Moravskoslezského kraje, kterou prezident České republiky vykoná ve funkčním období hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD). Po pracovním obědě, kterého se v ostravském hotelu Imperial zúčastní také dvacet krajských zastupitelů, navštíví prezident rádio Orion.

Hlavu státu pozvala na krátké setkání se zaměstnanci úřadu Mariánských Hor a Hulváků starostka tohoto ostravského obvodu a senátorka Liana Janáčková. Lidé, kteří by se s prezidentem chtěli v Ostravě setkat, mohou přijít před mariánskohorskou radnici okolo půl třetí odpoledne.
Václav Klaus si poté ve Vítkovicích prohlédne zrekonstruovaný Rothschildův zámeček a půjde i do provozu vítkovického energetického strojírenství.

Z Vítkovic se přesune do Vítkova, kde uctí památku studenta Jana Zajíce. Položí květiny na jeho hrob a setká se s jeho rodinou. Na Městském úřadu ve Vítkově pak předá Ceny Jana Zajíce. Setkání prezidenta republiky s občany ve Vítkově je naplánováno na půl šestou odpoledne.

Co se bude podávat na slavnostním obědě prezidenta s představiteli kraje v ostravském hotelu Imperial:

Hosté se mohou těšit na lososa naloženého v limetkách, sečuanském pepři a chilli, servírovaného s novými bramborami ovoněnými pažitkou jako předkrm. Následovat bude polévka – žampionový krém, jako hlavní chod jsou připravena kachní prsíčka s bramborovým fondánem, zeleninou carbonara a karamelizovaným jablkem. Sladkou tečkou bude dezert – studené nugátové suflé s lesním ovocem. Menu připravené šéfkuchařem hotelu Miguelem Angelem Moragem Delgadem bude doplněno vybranými moravskými víny.