Prezident ČR Miloš Zeman svou návštěvu města automobilů zařadil do několikadenního putování po Moravskoslezském kraji. Na Kopřivnici si přesně po roce vyhradil ve středu 12. listopadu celé odpoledne.

Návštěva Miloše Zemana začala v pravé poledne jeho příjezdem do automobilky Tatra Trucks a. s. Právě jejím zaměstnancům prezident před rokem slíbil, že se do Kopřivnice brzy vrátí. „Stal jsem se neplaceným velvyslancem Tatry. Tato automobilka je něco jako rodinné stříbro, které je nutné opečovávat," nechal se slyšet Miloš Zeman.

Po krátkém uvítání s vedením kopřivnického podniku došlo na podepsání memoranda, ve kterém se Moravskoslezský kraj zavázal ke spolupráci s podnikem Tatra Trucks a.s. a také k předem avizovanému setkání se zaměstnanci.

Diskuse s občany

Po návštěvě Tatrovky zamířily kroky prezidenta ČR do centra Kopřivnice. Na pěší zóně byla po slavnostním přivítání se starostou Josefem Jalůvkou připravena diskuse s veřejností. Krátký projev Miloše Zemana přivítaly stovky Kopřivničanů potleskem. Do živé diskuse se zapojila desítka obyvatel. „Souhlasím s vámi a líbí se mi vaše názory," zaznělo od jednoho muže, jenž se dostal k mikrofonu. To druhý účastník byl zcela opačného názoru.

„Nemám vás rád a chci vám říct jediné: Jste chudák, pane prezidente," řekl. Ať na pochvalu, či kritiku reagoval Miloš Zeman s ledovým klidem. „Váš názor vám neberu, nicméně než budete komentovat mé kroky, dobře se o problematice informujte," odpověděl na nadávku prezident ČR.

Kromě příznivců se mezi stovkami obyvatel Kopřivnice našli i tací, kterým návštěva nejvyššího státníka radost zrovna neudělala.

Potlesk i pískot

Jeho příchod i projev častovali pískáním, jež ovšem nezůstalo bez odezvy. Na jednoho z „výtržníků" si nakonec došlápla ochranka. „Co to má znamenat? Vidíte to? Vždyť jsme jenom pískali a oni ho čapli a odtáhli. To je vrchol!" křičela jedna z účastnic setkání, když ochranka zhruba v polovině živé diskuze odváděla muže, aby jej předala přítomným policistům, a ti jej z pěší zóny vzápětí odvezli.

Zhruba po pětačtyřiceti minutách, během kterých stihnul Miloš Zeman odpovědět na desítku dotazů ze strany obyvatel města Kopřivnice, veřejné setkání skončilo. Prezident se odebral do tamní restaurace na oběd, aby se odpoledne mohl setkat se zástupci médií.