Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při úniku benzinu z cisterny se vážně zranili dva lidé

Sedlnice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Únik benzinu z železniční cisterny ve skladu pohonných hmot Čepro v Sedlnicích zaměstnal v pondělí 27. dubna dopoledne jedenáct jednotek požární ochrany. Při nebezpečí úniku látky do životního prostředí byli zraněni dva lidé.

28.4.2009
SDÍLEJ:

Pravidelné taktické cvičení absolvovalo 11 jednotek požární ochrany v druhém stupni poplachu v pondělí 27. dubna dopoledne ve skladu pohonných hmot Čepro v Sedlnicích.Foto: Deník/Markéta Kovalová

Nehybné tělo pod železniční cisternou, ze které unikal plným proudem benzin. Takový obrázek se naskytl záchranářům, kteří jako první dorazili na místo katastrofy do areálu skladu pohonných hmot v Sedlnicích. Hasiči měli ve svých prioritách jasno. Nejdříve zachránit pracovnici společnosti Čepro, která při kontrole cisterny upadla a poranila si páteř, poté zamezit úniku látky do okolí. První krok hasiči zvládli bez problémů a zraněnou ženu předali do rukou záchranářů. Na druhém úkolu se pak podílelo rovnou jedenáct požárních jednotek, z toho tři profesionální, z Nového Jičína, Bílovce a předurčená jednotka pro řešení havárií nebezpečných látek z Ostravy. Druhý stupeň požárního poplachu zaměstnal i osm jednotek dobrovolných hasičů a šest útvarů Policie České republiky.

Při zásahu, kdy hrozil nejen únik benzinu do životního prostředí, ale také nebezpečí výbuchu, byl navíc zraněn jeden ze zasahujících hasičů. Tomu se udělalo nevolno a upadl přímo do kolejiště před cisternu s vytékajícím benzinem. I o něj se však, stejně jako o zraněnou ženu, postaraly vycvičené jednotky záchranářů a hasičů.

Přesně takovým způsobem probíhalo v pondělí dopoledne taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) v Sedlnicích. Vytékající kapalinou však nebyl benzin, ale pouze neškodná voda. „Smyslem cvičení je naučit se spolupráci při řešení mimořádných událostí v rámci IZS, a také je to procvičení zásahů pro likvidaci nebezpečné látky,“ vysvětlil Tomáš Klos, ředitel územního odboru Nový Jičín, s tím, že jednotky si po zásahu prohlédly přímo interiéry skladu PHM Čepro a také se seznámily s jeho činností.

Simulace úniku benzinu i zranění dvou osob mělo podle velitele zásahu i hasičské stanice Nový Jičín Radomíra Fešara tři cíle. „Prověří se vnější a horní plán, což je část cvičení, která probíhá za zdmi skladu Čepro. Při nebezpečí požáru se totiž nádrže s benzinem, naftou a leteckými oleji začnou ochlazovat. Svou činnost má při cvičení také sektorové operační a informační středisko hasičského záchranného sboru ve Frýdku Místku,“ nastínil Fešar. „Dalšími cíli je prohloubení celkové připravenosti při společném řízení akce a pak se také záchranáři seznámí s objektem skladu,“ dodal Fešar. Současně upozornil, že smyslem cvičení rozhodně není prověřovat dojezdové časy jednotlivých jednotek. „Nechceme to honit křížem krážem okresem Nový Jičín. Všechny jednotky se sešly už přímo tady a jsou do akce nasazovány podle jednotlivých reálných dojezdů,“ řekl Fešar.

O fiktivní nehodě byli informováni zástupci přidružených obcí, na místo dorazila Česká inspekce životního prostředí a zástupci Povodí Odry. Rovněž policejní jednotky byly v okolí rozmístěny tak, jak by stály v případě uzávěrky jednotlivých komunikací. Doprava však byla v pondělí dopoledne neomezená a uzávěry pouze simulované. Pokud by však došlo k reálné situaci takovýchto rozměrů, byla by to prý pro životní prostředí velká katastrofa. „Kdyby to bylo reálné, byl by prvotní postup zcela jistě stejný. Ale následná opatření by byla rozsáhlejšího a dlouhodobějšího charakteru. Dochází totiž ke kontaminaci zeminy a zcela určitě by se jednalo o jednu z větších havárií,“ uvedl Fratišek Pitucha z havarijní služby Povodí Odry.

Taktická cvičení složek IZS se podle slov Klose provádějí každoročně. „Témata vybíráme podle toho, co potřebujeme procvičit,“ řekl. „Dnešního cvičení se celkově zúčastnilo asi osmdesát záchranářů, kteří situaci zvládli úspěšně a likvidační práce provedli podle předpokladu,“ dodal spokojeně Klos.

Autor: Markéta Kovalová

28.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
DRUHOLIGOVÍ stolní tenisté Nového Jičína vyzvou v sobotu v domácím prostředí prvoligovou pražskou Spartu.

Do Nového Jičína dorazí Sparta Praha

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Petřvald na Moravě – Jediný novojičínský zástupce v I. B třídě, sk. B, venku znovu neuspěl, když ze Strahovic odjížděl s porážkou 0:3. Petřvald na Moravě tak prohrál venku podruhé za sebou a opět přitom ani jednou neskóroval.  

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení