Nárůst dopravy v posledních letech komplikuje situaci ve řadě měst. Na Novojičínsku proto požadují v Odrách a Příboře svedení dopravy mimo města. Zatímco v Příboře se zřejmě blýská na lepší časy, katastrofální situace v Odrách se asi tak brzo nezmění.

Stavba obchvatu Příbora na silnici I/58 by podle plánů měla začít již letos. Už před časem ale ředitel ostravské správy Ředitelství silnic a dálnic Lubomír Hýbl naznačil, že pokud nedojde k zahájení územního řízení úpravy silnice I/48 ve směru na Frýdek-Místek, zdrží se i příborský obchvat na Kopřivnici. Podle starosty Příbora Milana Strakoše je rekonstrukce I/48 vyřízená záležitost. „Nedořešené věci z minulosti jsou dořešené, úpravy křižovatek jsou dopracovány podle požadavků města. Pokud se týká vlastní realizace, začínají se objevovat vlivy, že ne všechny pozemky, které se váží k obchvatu směrem na Kopřivnici, jsou dotaženy do konce. Mám proto obavy, jestli realizace stavby letos vůbec začne,“ upozornil Strakoš.

O novém řešení dopravy se v Odrách hovoří již několik let, Odry jsou jediné město v okrese, kde průjezd veškeré techniky, včetně těžké nákladní, směřuje přes náměstí. Původně Odry chtěly prosadit obchvat jako investici vyvolanou stavbou dálnice, neboť se dalo předpokládat, že materiál na stavbu by se vozil přes město. To se ale Odrám nepodařilo a další komplikací bylo umístění obchvatu. Každá varianta totiž narážela na odpor části obyvatel. Jedna měla vést pod Větrnou ulicí, kde je jedna z nejnovějších zástaveb v Odrách, další například podél Odry. Kvůli ní by padlo několik rodinných domů. Varianta Větrná byla i v územním plánu. Nemalou roli v rozhodování o případné stavbě obchvatu hrají také vysoké finanční náklady.

Problematika silničního obchvatu v Odrách přišla opět na přetřes na lednovém jednání oderských zastupitelů. Tam se objevila zcela nová varianta. „Podle nové studie je trasa, která je v územním plánu, územně neprůchodná. Chtěli bychom do územního plánu zapracovat řešení oddálené varianty, tedy až za zástavbu ulice Větrná,“ uvedla vedoucí Stavebního úřadu v Odrách Ivana Pinkasová. Jednalo by se o takzvanou Lesní variantu, kdy obchvat by šel zcela mimo zástavbu města, územím, kde dnes začíná lesní porost. Právě na to upozorňoval zastupitel Květoslav Wiltsch. Podle něj je sice nový návrh výhodný pro obyvatele, ale má i negativa. „Největším nebezpečím je, že tato varianta neprojde v celkovém posouzení vlivu na životní prostředí EIA. Návrh projektu vyvádí komunikaci příliš vysoko do lesního porostu. Les je ze zákona významným krajinným prvkem. Komunikace by měla navíc příliš velké převýšení, které není vhodné pro komunikaci první třídy,“ argumentoval Wiltsch.

Posledně navrhovaná varianta s sebou nese dvě možnosti řešení „V první by se muselo počítat s estakádou dlouhou asi sedm set padesát metrů, při druhé by estakáda byla zhruba poloviční,“ uvedl Jiří Procházka, technický náměstek Ředitelství silnic a dálnic Brno.

Ten zároveň upozornil, že po vybudování dálnice obchvat nebude akutní záležitostí a nedá se předpokládat, že kraj, pod jehož správu průtah Oder spadne, bude chtít investovat asi 850 milionů korun. „Dopravy ale bude přibývat a dříve či později to někdo bude muset řešit,“ uzavřel Procházka.

IVAN PAVELEK
PAVEL KARBAN