Vůbec první veřejná analýza smíšeného odpadu v Příboře se uskutečnila v úterý v městském parku. Cílem akce je snížit množství odpadu, který končí na skládkách. Pomocí analýzy město zjistí, na jakou problematiku se zaměřovat v naučných a motivačních kampaních. „Jako obec potřebujeme, aby bylo v černých popelnicích co nejméně odpadu. Lidé mají v třídění chaos, proto pořádáme tuto akci veřejně,“ vysvětlila Dita Kalužová z odboru rozvoje města.

Přesné výsledky analýzy zatím nejsou známy. „V míře třídění se Příbor drží průměru. Zatím lze říct, že téměř půlku z dnes zkoumaného smíšeného odpadu šlo vytřídit,“ hodnotila rozbor ředitelka Technických služeb města Příbora Zuzana Gřesíková. Hojně byl v smíšeném odpadu zastoupen zejména plast a textil.

Programu se zúčastnilo několik mateřských a základních škol. Organizátoři dětem vysvětlovali, do kterých kontejnerů jednotlivé skupiny odpadů patří. „Snažíme se dětem hravým způsobem vštípit laskavý vztah k naší přírodě, kterou je třeba šetřit,“ dodala ředitelka Mateřské školy Hájov Pavlína Kellnerová. Pro starší návštěvníky byly přichystány informační brožury.

Podle zaměstnanců technických služeb se v Příboře odpad třídí čím dál víc, přesto zdůrazňují, že je zde prostor pro zlepšení. „Doma třídíme odpad všichni. Člověk má pak pocit, že pro své okolí něco dělá,“ komentovala svůj vztah k třídění obyvatelka města Kateřina Monsportová.