Převodem příspěvkové organizace Domov Příbor na město se příborští zastupitelé zabývali již loni. „Tehdy zastupitelstvo rozhodlo odložit rozhodnutí,“ nastínil místostarosta Příbora Bohuslav Majer (KSČM) a dodal, že důvodem bylo nevyjasněné financování provozu Domova Příbor. „Zástupci kraje nás ujišťovali, že financování sociálních služeb v podmínkách nové legislativy je již stabilizované a město obdrželo novou nabídku na převod zřizovatelských funkcí tohoto zařízení pro seniory na město,“ pokračoval Majer.

Ten zároveň uvedl, že když Příbor navštívil zástupci sociálního odboru krajského úřadu, ujišťovali, že město nebude muset financovat toto zařízení. „Bude to pokrýváno z dotací ministerstva práce a sociálních věcí. Jenže městu se dostaly informace, že v sociálních službách došlo k více než dvoumiliardovém propadu na letošní rok,“ upozornil Majer a dodal, že ředitel Domova Příbor žádal dotaci na rok 2009 ve výši více než 6 milionů, ale obdržel zhruba polovinu. „Dozvěděl jsem se, že kraj dal Domovu návratnou půjčku a později kraj sice dofinancoval zbytek částky, ale bylo to tak s odřenýma ušima,“ poznamenal místostarosta a ještě připomněl, že se bavil s jednou zastupitelkou kraje, a ta převzetí nedoporučila.

Starosta Příbora Milan Strakoš byl ale jiného názoru a uvedl, že v klubu ODS převládá názor, že obec je povinna starat se o občany různého věku. „Jestliže přispíváme na děti v mateřských školkách a školách či neziskovým organizacím na sport kulturu a podobně, tak se domníváme, že bychom měli vytvořit podmínky i nejstarším občanům, aby na sklonku života nemuseli odcházet z města do jiných domovů,“ řekl Strakoš a doporučil zahájit na převzetí.

„To už je druhá nabídka a já už jsem tehdy říkal, že je jen otázkou času, kdy nám to nabídnou opět. Nakonec nám to dají direktivně. Jen by mě zajímalo, kde ty peníze, které důchodci platí, mizejí,“ reagoval zastupitel Miroslav Olšaník (KSČM), jenž by nebyl proti převzetí.

„Vím, že jsou to velké peníze, ale pokud to město nevezme, může se stát, že tam později budou jen ti bohatí. Proto by bylo dobré zahájit přípravu na převzetí,“ vyjádřil se zastupitel Jan Černoch (ODS).

Majer opětovně upozornil na rizika, poté se zastupitelé dohodli, že Domov hned nepřevezmou, ale město zahájí přípravy k převzetí, k 1. lednu roku 2011.