Vedoucí CETRATu Václav Michalička připomněl poslední výstavy a vyzdvihl tu s názvem „Vyrobeno v Tatře, ale tatrovka to není“, která prezentovala různé výrobky, které vznikly ve slavné automobilce individuálně "na kšeft". „Právě tato výstava nás nasměřovala na širší téma, kterým je kutilství jako takové,“ uvedl Václav Michalička.

Vedoucí příborské pobočky Muzea Novojičínska podotkl, že „tatrovácká“ výstava jim otevřela dveře k některým kutilům, kteří pak byli ochotni půjčit některé své výrobky i na současnou výstavu.

Nehoda v Příboře, 30. října 2023.
Nehoda v Příboře, hasiči vyprošťovali zaklíněného řidiče, pes vyvázl bez potíží

Nejstarší věci na ní jsou z konce 19. století a jedná se o takzvané skládanky v lahvích. Aby návštěvníky nerušily popisky, pracovníci muzea opatřili jednotlivé exponáty pouze malými štítky s čísly. Informace k nim návštěvník najde na vytištěných seznamech, které jsou na výstavě k dispozici.

„Kutilové byli vždycky vnímáni jako nějaká československá záležitost, československé unikum. Je pravdou, že kutilové jsou po celém světě, ale u nás to má hodně svébytný charakter. Typickým znakem je, že kutil vychází z toho, co má k dispozici. Není vybaven nějakým rozsáhlým technologickým zařízením, je i materiálově omezený, přesto dokáže vytvořit jedinečné funkční věci,“ nastínil Václav Michalička.

Rodný dům Johanna Gregora Mendela ve Vražném-Hynčicích - 30. října 2023.
Kniha za 70 tisíc. Vražné chce vzácnost do Mendelova rodného domu. Běží sbírka

Monika Chromečková, která příborskou muzejní pobočku zastupuje navenek, pro Deník upřesnila, že k dispozici bylo celkem asi 150 různých předmětů od zhruba dvacítky lidí. „Některé jsme ale nevystavovali, protože byly už na jiných výstavách a nechtěli jsme, aby se opakovaly,“ doplnila Monika Chromečková.

Zapůjčené předměty jsou od vystavovatelů z širokého okolí, například z Frýdku-Místku, Ostravy a podobně. Muzeum zveřejnilo výzvu a zhruba rok trvalo, než předměty shromáždilo. Většina věci určitě stojí za zhlédnutí a při jejich prohlížení jistě někoho napadne známý slogan „Zlaté české ručičky“.

Navrhovaná „Květinová cesta“ v Odrách - 31. října 2023.
Osvoboditelé v Odrách znásilňovali, oběti umíraly. Připomene je Květinová cesta

Jedním vystavujících je Jan Hasalík z Ostravy, který zapůjčil předměty související s cyklistikou, sekačku na trávu nebo funkční štípačku na dřevo, která se dá použít po drobné úpravě také jako zednický vrátek. „To byl vrátek zhotovený před padesáti lety. Pak se začalo topit plynem, ale ten už je drahý, tak se topilo dřevem. Tak jsem dostal nápad udělat z toho vrátku štípačku na dřevo,“ řekl pro Deník Jan Hasalík a to, jak štípačka funguje, ukázal na záznamu ve fotoaparátu.

Obnovené městské centrum v Kopřivnici, 25. října 2023.
VIDEO: Kopřivnické centrum slavnostně otevřeno, rodilo se v bolestech

Sedmasedmdesátiletý Jan Hasalík pochází z Hostašovic a pracoval jako strojař. Zmínil, že umí pracovat na všech strojích a leccos také zvládne vyrobit. Jeho syn Jan ukázal jako důkaz fotografie soustruhu. „To dělal otec asi sedm roků, a ten soustruh umí všechno,“ zdůraznil Jan Hasalík mladší, který pracuje pro jednu německou automobilovou firmu. Měli tam problém s přístrojem, který měl u vyrobené karoserie otevírat dveře od kufru. Nedokázal je otevřít a nikdo si s tím nevěděl rady. „Tak jsem tu přísavku dovezl domů a otec to vyřešil. Když jsem tu mašinu dovezl zpátky do firmy a ukázal, že funguje, tak mi řekli: Vašeho otce bereme,“ uzavřel se smíchem syn Jan.