Ocenění Lubomíra Loukotky nepřerušilo podle slov starosty města slavnostní koncert náhodou. „Nemyslím, že by čestné občanství mělo být uděleno přímo na zasedání zastupitelstva, kde se o tom jedná, ale hledáme právě takovéto slavnostní příležitosti,“ objasnil Milan Strakoš s tím, že si Loukotka toto ohodnocení právem zasloužil. Příborský rodák totiž nejenže již pětatřicet let vede kroniku města, ale aktivně se podílí i na průvodcovské činnosti městskou památkovou rezervací, spolupracuje s příborskou televizí či místním zpravodajem.

„Toto ocenění mě překvapilo a potěšilo,“ přiznal Loukotka, který se o svém titulování dozvěděl jako jeden z prvních. Přečetl si to v příborském Měsíčníku, ke kterému dělá jazykové korektury, ještě předtím, než se dostal do tisku. „Že bych mohl být čestným občanem už mě napadlo, ale nijak jsem na to nemyslel nebo to čekával,“ podotkl s úsměvem kronikář, který se k sepisování dějin Příbora dostal úplnou náhodou. Městu zkrátka kronikář chyběl a Loukotka se již delší dobou o historii města zajímal. Kroniku zkusil a už u ní zůstal. „Tehdy mi říkali: no víš, my hledáme kronikáře tak pětadvacet roků, a já jsem se chechtal, kdepak já a pětadvacet roků. A dělám to již pětatřicet let,“ vzpomínal Loukotka, kterého tato práce baví pořád, ale vyžaduje si také hodně času, který čilý osmdesátník mimo jiné rád věnuje i fotografování. Nyní ho však čeká jiná povinnost. Napsat o svém čestném občanství do kroniky. „Zapsat tuto událost musím, věnovat ji však pozornost nějak výrazně snad nebude třeba. Zkrátka zapsat jakou každou jinou událost,“ zasmál se Loukotka.

Jmenování čestných občanů má v Příboře již stopadesátiletou tradici, podle slov starosty města se však tímto titulem nijak neplýtvá. „Udělování čestného občanství není pravidlem ani samozřejmostí, musí se najít vhodný člověk, který toto ocenění může dostat za svou celoživotní činnost, nebo za mimořádné věci,“ vysvětlil Strakoš. Naposledy oceněnými byli v letech 2004 a 2005 vedoucí Swingového orchestru Bedřich Pukovec a zakladatel příborského Dechového orchestru mladých Ludvík Demel, mezi čestné občany však patří i Tomáš Garrigue Masaryk či Sigmund Freud.

EVA PIŠKYTLOVÁ