Bod s názvem Návrh na jmenování předsedy kontrolního výboru se na jednáních příborského zastupitelstva již pomalu stával evergreenem. „Nevím, které už je to zastupitelstvo, kdy se o této problematice bavíme, ale nemůžeme zatím najít žádné řešení,“ uvedl v úvodu starosta Příbora Milan Strakoš. Ten zároveň připomněl, že město má za sebou kontrolu z ministerstva vnitra. „Z výsledků kontroly nám chybí splnit poslední úkol, a tím je jmenování předsedy kontrolního výboru,“ dodal.

Nato se Strakoš, jako již několikrát, otázal, zda některá strana navrhuje nějakého kandidáta. „Nezávislí kandidáti – nemají, KSČM – nemá připraven návrh, ČSSD – nemá, KDU-ČSL – taktéž nemá. Nebudu se ptát členů ODS, protože my určitý návrh máme, ale chtěli jsme s tím ven až poté, co se zeptáme ostatních stran,“ uvedl Strakoš.

Krátce nato oznámil jméno Jana Svobodová. „Za svou osobu musím říci, že i když mám mnoho aktivit, tak se k tomu postavím dobře, abychom už nebyli stále vláčeni v tisku a všude. Aby už to, že nemáme předsedu kontrolního výboru, nevrhalo špatné světlo na naše město,“ řekla navržená předsedkyně.

Starosta poté upozornil, že bude složité po téměř roce a půl rozhýbat činnost kontrolního výboru, jehož někteří členové již odstoupili, „O některých se dá předpokládat, že už nebudou mít zájem po takové době pokračovat,“ poznamenal.

Komunista odstoupil, další to nevzali

Po komunálních volbách v roce 2006 se stal předsedou kontrolního výboru v Příboře zastupitel Antonín Mocek (KSČM). Ten na svůj post v červnu 2008 rezignoval a letos koncem března se vzdal i mandátu zastupitele. „Neexistuje žádná úroveň občanské kontroly,“ uvedl Mocek a dodal, že jedním z důvodů bylo, že pro kontrolní výbor zůstávaly tajné některé materiály ze zasedání městské rady.

Najít nového předsedu kontrolního výboru se starosta Strakoš pokoušel bezmála celý poslední rok. Když z politických klubů nepadlo nikdy žádné jméno, obracel se hlavně na zástupce KSČM. „Vy jste nás v minulém volebním období pořád kritizovali, tak jsme vám tu funkci nabídli. Takže je na vás, abyste ji obsadili,“ argumentoval Strakoš. To však zástupce klubu KSČM Miroslav Olšaník pokaždé odmítl a tvářil se, že KSČM se tato záležitost netýká.

Pro Janu Svobodovou (ODS), jako novou předsedkyni kontrolního výboru, hlasovali všichni přítomní zastupitelé.