Kovaná, více než třímetrová socha kněze a mučedníka Jana Sarkandera, který strávil několik let svého života v Příboře, měla putovat na Freudovo náměstí do blízkosti domu, kde světec v šestnáctém století bydlel. Nápad posvětili také památkáři, což se však již nedá říct o některých zastupitelích a radních. „Vztah Sigmunda Freuda ke křesťanství je všeobecně známý, tak se domnívám, že bychom neměli dvě osobnosti, které jsou pro město významné, zaměšovat na jednom plácku,“ uvedla radní Jana Svobodová. „Z důvodů filosofických bych tu sochu na náměstí nerada umísťovala,“ poznamenala. Svůj negativní postoj dali najevo také členové Komise pro městskou památkovou rezervaci. „Nám jde o to, že je to dost exponované místo pro chodce a socha by tam neměla ani důstojný ráz,“ řekl předseda komise Jan Monsport. Ten má zároveň obavy, že by umělecké vyobrazení Sarkandera na tomto místě neuniklo také zájmu vandalů.

Pokud však chce radnice sochu odhalit nejpozději při zahájení Dnů evropského dědictví v září, s výběrem místa příliš otálet nemůže. „Hledají se alternativní možnosti,“ sdělil starosta Milan Strakoš a přiznal: „Toho času už moc není.“ Tím, že socha musí být uchycena k nějaké budově či objektu, padá možnost, že by se Jan Sarkander „zabydlel“ například v městském parku. Komise navrhla umístit dar od umělecké školy AVE ART Ostrava do zahrady piaristického kláštera. „To je nemyslitelné, protože je zatím v dezolátním stavu a není tam ani přístup od náměstí. Navíc zahradu čeká velká rekonstrukce a zamítli to také památkáři,“ reagovala na tuto možnost Lenka Filipová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu. S dalším nápadem přišli radní. Ti by nejraději Sarkandera viděli u vstupního bočního vchodu do piaristické koleje naproti poště. Ani tato lokalita však podporu památkářů nemá.

Posledním místem, o kterém se v rámci instalace sochy mluví, je prostor u vysoké kamenné zdi farního kostela v rohu u brány. Pro jsou památkáři, někteří radní i komise, v jejímž čele je Jan Monsport. „Na tom jsme se shodli i s dalšími členy,“ uvedl. Šéfka odboru by však světce nejraději viděla v samotném srdci města. „U domu č. p. 42 je perfektní místo pro sochu, tematicky je to u domu Sarkandera a vypadalo by to tam velice vhodně. K tomu se pozitivně vyjádřili i památkáři,“ zmínila.

Filipová připomíná, že jasné rozhodnutí potřebuje slyšet do konce června. „Já teď nemám žádné rozhodnutí. Nevím, na co mám začít vyřizovat stavební povolení, protože nevím, kde bude socha umístěna,“ poznamenala vedoucí odboru. Navíc, k formulářům o stavební povolení musí být připojeno i závazné stanovisko památkářů, což běžně trvá tři až čtyři týdny.

Během zářijových slavností ozdobí podloubí příborského náměstí řada zapůjčených kovaných soch z umělecké školy AVE ART. Jednu z nich, právě ztvárnění Jana Sarkandera, škola městu darovala, radnice uhradila pouze náklady na její výrobu v hodnotě třicet tisíc korun. Abstraktní sochu na pískovcovém podkladu vytvořil student čtvrtého ročníku uměleckého kování Jan Řezníček jako svou maturitní práci.