Oživlá historie není jen pojem, ale je to něco hmatatelného. Muzeum Novojičínska spouští krátce před prázdninami první ročník akce k prezentaci tohoto nového druhu poznání dějin. Coby hlavní host projektu vystoupí lovecká skupina Jagāri, která reálně ztvárňuje život a boj 9. a 10. napříč celou Evropou.

„Muži z družiny budou prezentovat ukázky způsobů lovu ryb a dalších zvířat, výbavu lovce, přípravu rybářských sítí a dalších nástrojů. Ženy z družiny budou předvádět středověké textilní techniky. Předení na vřetenech, tkaní na stávcích a také tkaní barevných vzorovaných pásů na karetkách, síťování a pletení jehlou známé pod názvem Nålebinding,“ uvedla Monika Chromečková z Muzea Novojičínska.

Projekt oživlé historie představí Centrum tradičních technologií v Příboře. K vidění bude také replika vikingského kotlíku z raně středověké osady Hedeby a řezby různých replik misek, lžiček a sošek.

Evropu 9. a 10. století budou moci návštěvníci v Přiboře nasát opravdu všemi smysly. Připravena je totiž prezentace středověkých pochutin. „Dalším hostem bude Jan Pavelka a jeho středověké nápoje. Lidé díky němu budou moci ochutnat dva druhy medoviny vyrobené podle středověkých receptur. Jedna se šalvějí a chmelem. Druhá s hřebíčkem. Dále také starý slovanský kvas, který je vyrobený z chlebových kůrek. Ten mohou ochutnat i řidiči, protože obsahuje minimum alkoholu. Připraven bude i norský kveik, ale to už je alkoholický nápoj z jalovce,“ pousmála se Chromečková.

Středověkou každodennost mohou zájemci zažít v Centru tradičních technologií v Příboře v sobotu 29. června vstupné je 80 korun.