Adamovi byl před několika lety diagnostikován zhoubný nádor mozku, od té chvíle tráví nemalou část svého času v nemocnicích. Zákeřná nemoc si s sebou bere daň v podobě nákladné léčby a chemoterapií. Nemocí si společně s Adamem prochází i jeho maminka, která je mu oporou a doprovodem při návštěvách nemocnic.

DVA ROKY NÁROČNÉ LÉČBY

„Ve středu 13. srpna to budou dva roky, co Adam onemocněl. Od té doby se najednou vše změnilo," řekla Deníku Adamova maminka. Tehdy dvanáctiletý Adam přišel najednou o všechny koníčky, kontakt s kamarády, spolužáky, ale i s rodinou. „Přišel o spolužáky, před nemocí hrál basketbal, teď už bohužel nemůže. Hodně času jsme trávili v nemocnici, takže i vztahy k sourozencům se změnily," dodává maminka.

Před nemocí však rodinu nevarovaly žádné příznaky, Adamova diagnóza se objevila ze dne na den. „Byl to pro nás velký šok. Jeden den syn špatně viděl a bylo mu nevolno, tak jsem ho odvezla do nemocnice, kde nám všechno řekli," vzpomíná maminka.

V současné době Adam podstoupil veškeré operace, mozkový nádor však nešel odstranit celý, aniž by nedošlo k poškození mozku. Nyní Adam dochází na pravidelné terapie a podstupuje experimentální léčbu.

Město Příbor se rozhodlo solidárně rodině nemocného Adama pomoci a uspořádat veřejnou sbírku. Prostřednictvím pokladniček umístěných v Městském informačním centru mohou lidé přispět libovolnou finanční částkou.

„Výtěžek ze sbírky bude použit na zaplacení lázní, léčebných výdajů a asistenta na doučování, jelikož Adam bohužel nemůže navštěvovat klasickou školu," řekla Deníku Iveta Busková, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Městského úřadu v Příboře.

Ve městě se jedná o vůbec první veřejnou sbírku. Do pokladniček mohou lidé přispívat od začátku srpna až do pondělí 11. září. K dispozici budou také ve stánku města při Dnech evropského kulturního dědictví, a také v neděli 4. září na koncertu The Tap Tap orchestru Jedličkova ústavu v Praze, který se koná v rámci kulturního doprovodu tradiční příborské poutě.

Kateřina Holubová