Zastupitel Milan Gabzdyl se zeptal Dany Foriškové, co jí vedlo k návrhu na tajnou volbu. „Jestli je to z důvodu strachu některých zastupitelů, že by mohli být perzekvováni za svoji volbu, nebo je to z důvodu, že nechcete, aby občané věděli, jak kdo volil a kdo vás podpořil,“ řekl Milan Gabzdyl. „Není to ani z jednoho důvodu, ale je ta možnost hlasovat veřejně i tajně, takže jsme zvolili tajně,“ odvětila navrhovatelka.

Ustavující zasedání Zastupitelstva města Bílovec 19. října 2022 - Martin Holub, nový starosta.
Bílovec má nové vedení města, starosta byl přitom původně náhradníkem

Dosavadní starosta Jan Malík (ŽIJEME! Příbor) dal jasně všem ostatním najevo, že pro jejich seskupení je tajná volba nepřijatelná. „Naše sdružení je vědomo, že tajné hlasování je demokratický způsob jakým lze volit starostu, místostarostu a členy rady, ale myslíme si, že veřejné hlasování by bylo vhodnější. Proto budeme hlasovat pro veřejnou volbu,“ deklaroval Jan Malík.

Zastupitelstvo Příbora má celkově 21 členů, jedenáct členů, tedy většina, hlasovalo pro tajnou volbu. Při návrhu kandidátů na starostu Jan Malík sdělil, že možnosti nevyužijí. „„Chci se omluvit voličům, divákům a občanům. V tuto chvíli máme jakési uskupení, které má devět mandátů proto v tuto chvíli nebudeme dávat návrh na starostu města, protože by to nebylo logické,“ vysvětlil postoj Jan Malík.

Po rozšíření silnice I/48 na dálnici D48 u Nového Jičína už nebude pro stávající čerpací stanice u nové komunikace místo.
Výhra! Kunín se může těšit na obchvat, který zklidní průjezd obcí

Jediným navržený kandidátem na starostu tak byl Jiří Tuza (SNK Příbor je náš domov). Před hlasováním Milan Gabzdyl oznámil, že vzhledem k tomu, že je tajná volba, nemohl by voličům dokázat, jak volil a proto se volby nezúčastní. Nato se zvedl a opustil sál, stejně tak učinilo i dalších osm zastupitelů. Jiřího Tuzu ale zbývající zastupitelé za starostu nezvolili. Na post místostarostky byla rovněž jediná kandidátka, a to Dana Forišková. Tu zbývající zastupitelé zvolili. Jeden z přihlížejících občanů to později komentoval: „Tím, že to uskupení odešlo ze sálu, vyšlo najevo, že KDU-ČSL spoléhalo na podporu komunisty Zdeňka Pařízka. Bez jeho hlasu by místostarostka neprošla.“

Ustavující zasedání Zastupitelstva města Kopřivnice 20. října 2022.
Starostou Kopřivnice je Adam Hanus, rada města výrazně omladila

Z pětice kandidátů na zbývající členy rady prošli pouze dva Milan Střelka (SNK Příbor je náš domov) a Ivana Žárská (KDU-ČSL). Navrhovaní kandidáti Jan Monsport (KDU-ČSL), Bohumír Majer (ČSSD) a Mořic Jurečka (ČSSD) nezískali potřebný počet hlasů. Ve volbách v Příboře zvítězilo sdružení ŽIJEME! Příbor s pěti mandáty před SNK Příbor je náš domov a KDU-ČSL se čtyřmi mandáty. Po dvou mandátech získaly sdružení Společně pro Příbor, ODS a KSČM.