Letošním hlavním tématem dnů jsou Návraty ke kořenům a zapojená města a obce pořádají řetězec přednášek, koncertů a dalších kulturních programů. Stejně jako jinde, i v Příboře se zaměří organizátoři na kulaté výročí sta let od vypuknutí 1. světové války.

Již včera se na příborské radnici konala vernisáž obrazů mladé grafičky Štěpánky Hlubkové, která maluje od dětství a samotnou malbu studovala na umělecké škole v Ostravě. Dnes startuje program již v osm hodin IV. Muzejním ránem v podobě poetického hudebního pořadu o cimbálu s Jaroslavem Kneislem v Muzeu a pamětní síni Sigmunda Freuda. „V 9:30 hodin předá v refektáři piaristického kláštera starosta města Milan Strakoš Ceny starosty města a následovat bude vyhodnocení fotosoutěže Moje léto s rodinou," informuje Elen Jeřábková z městského úřadu.

Jak bývá tradicí, po celý den budou přístupné veřejnosti všechny příborské významné památky, a to v čase od 9:00 do 17:00 hodin. Zájemci se také mohou těšit na komentovanou procházku městskou památkovou rezervací s průvodcem Mořicem Jurečkou. Hlavní program startuje ceremonií ve dvě hodiny odpoledne na náměstí. „Doprovodný program se ponese v duchu připomenutí výročí sta let od vypuknutí válečného konfliktu 1. světové války. V 17:00 hodin bude zahájen v refektáři piaristického kláštera komponovaný program Vzácná setkání v podání Cimbálové muziky Pramínky a ve 21:00 hodin bude slavnost ukončena," dodává Elen Jeřábková.

I neděle bude v Příboře patřit Dnům evropského dědictví. V 16:00 hodin vystoupí v amfiteátru stálice české populární hudby Petra Janů se skupinou Golem a od 15:00 hodin a po celou dobu koncertu zpěvačky budou pro děti zdarma k dispozici nafukovací atrakce.