Vypnutý mobilní telefon uložený v aktovce. Tak by to podle školních řádů a předpisů škol mělo vypadat. Opak je ale často pravdou. „Mobilní telefony patří k této době a není možné žáky školy z jejich užívání vyloučit. Ve školním řádu máme pravidla pro užívání mobilních telefonů během vyučování, úkolem dospělých je dohlížet na dodržování pravidel,“ uvedla k problematice mobilů ve školách ředitelka Základní školy ve Štramberku Bronislava Hyklová. Její kolegyně, Kateřina Vrátná ze Základní školy Jičínská v Příboře, potvrdila, že ne všichni žáci nařízení o vypnutém telefonu během výuky dodržují.
Nejen vyrušování v hodinách ale mají mobilní telefony „na svědomí“. Další komplikací pro školy jsou jejich krádeže. „Je to problém,“ poukázal ředitel Základní školy Komenského v Odrách Josef Hladný. Ztráty mobilů zaznamenali také na kopřivnických školách, ZŠ Milady Horákové a ZŠ Emila Zátopka. „Krádeže řešíme ve spolupráci s policií,“ vysvětlila Jana Linhartová ze školy pojmenované po slavném kopřivnickém rodákovi Zátopkovi.
Ne všechny telefony se ale nenávratně ztratí. „Nesetkali jsme se s krádeží telefonu ve škole. Spíše je objevujeme v lavicích nebo v tělocvičně zapomenuté, a poté dohledáváme jejich majitele,“ poznamenala Pavlína Palová ze Základní školy Tyršova ve Frenštátě pod Radhoštěm. Upozornila na to, že komplikace vyplývající z používání mobilních telefonů v menších školách takřka neexistují. „Jsme malá škola rodinného typu, kdy děti učíme respektovat dohodnutá pravidla,“ doplnila Palová.