Příbor se muzejního klání zúčastnil poprvé a přihlásil do něj s rekonstrukcí rodného domu Sigmunda Freuda a vybudováním expozice o slavném rodákovi. V kategorii Muzejní počin se Freud dostal mezi čtveřici vyvolených, z vítězství se ale nakonec radovalo Národní technické muzeum a jeho nový depozitář v Čelákovicích. V kategorii Muzejní výstava roku 2006 zvítězila expozice královéhradeckého Muzea východních Čech nazvaná Chladná krása plátové zbroje. Cenu v kategorii muzejní publikace převzali zástupci Moravské galerie v Brně.

Ze čtvrtečního slavnostního vyhlášení, které se uskutečnilo v pantheonu Národního technického muzea v Praze, ale příborští s prázdnou neodjeli. „Dostali jsme zvláštní cenu poroty. Prostě se jim naše expozice líbila,“ uvedl starosta Milan Strakoš s tím, že letos se do soutěže Gloria musaealis přihlásilo 34 muzeí a galerií s 59 projekty. „My jsme byli jedni z mála účastníků, kteří nejsou placeni státem nebo krajem. Měst, kterých vlastní takové muzeum je u nás málo,“ naznačil.

Kromě ceny si strakoš přivezl z Prahy také několik poznatků. „Třeba to, že muzeum ve městě jako je Příbor musí být vidět. Každý návštěvník k němu musí dojít bez mapy, lidé nesmí bloudit,“ poukázal. Ačkoli se Příbor do soutěže přihlásil smuzeem, Rodný dům Sigmunda Freuda, které výhradně patří městu, vy výsledkové listině je spolu s městem uvedeno i Muzeum Novojičínska. „Cítili jsme, že budeme mít větší šanci uspět, proto jsme město spojili s příspěvkovou organizací kraje,“ vysvětlil starosta.