VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příborský obchvat stál víc než miliardu korun

Příbor - Přesně 24. listopadu 2011 se po příborském obchvatu projela první vozidla. První, premiérový rok se neobešel bez problémů, a to i větších, kdy musela být silnice dokonce na chvíli uzavřena. Nicméně po dvanácti měsících si řidiči na obchvat zvykli.

2.12.2012
SDÍLEJ:

Snímky zachycují stejné místo obchvatu, a to napojení na silnici I/48 směrem na Nový Jičín. Na fotografi i vlevo jde vidět začátek výstavby tohoto úseku v polovině roku 2009, vpravo současný stav.Foto: Deník/Adam Knesl

Stavba za více než miliardu korun vyhání tisíce automobilů z centra Příbora a ulehčuje spojení do sousedního města Kopřivnice. To byly hlavní myšlenky, které daly vzniknout příborskému obchvatu. Slavnostního otevření se dočkal v závěru listopadu loňského roku. „Ve městě to bylo nemožné, co tam těch aut jezdilo. Tam se nedalo ani projít z chodníku přes silnici na druhou stranu." Jen těžko by se hledal v rodném městě Sigmunda Freuda někdo, kdo by nesouhlasil s tvrzením Václava Růžičky, Příboráka, který se přišel ve čtvrtek 24. listopadu loňského roku krátce po poledni podívat na otevření téměř osmikilometrového obchvatu. „Pro Příboráky je to určitě velké plus, protože tolik aut, co tam jezdilo, tak to nepamatuju. A to jsem tady přes dvacet let," poznamenal pejskař Růžička.

Až do dne předcházejícího přitom nejfrekventovanější křižovatkou Příbora v centru města, v těsné blízkosti škol a jen pár desítek metrů od náměstí, projelo téměř deset tisíc vozidel denně. Ta teď v drtivé většině z města zmizela na nový obchvat, který se začal stavět v únoru 2009 a podle původního časového harmonogramu se řidičům otevřel v závěru listopadu roku 2011. „Chvála bohu je to hotové," ocenil pomyslná dopravní chapadla na západním okraji Příbora další přihlížející, důchodce Jaroslav Novák. Jakým směrem se však mají nejen místní obyvatelé s díky podívat, upřesnil jeho jmenovec Miroslav Novák, tehdy náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. „Je to jedna z mála staveb, na kterou se podařilo použít v našem regionu prostředky z Operačního programu Doprava. Nebýt těchto prostředků, obávám se, že by jantarová stezka vedla dále centrem Příbora ještě několik desítek let." Na tento nákladný dopravní projekt padla částka téměř 1,2 miliardy (bez DPH) a strukturální fond Evropské unie umořil 85 procent způsobilých výdajů.

Mezi Příborem a Kopřivnicí vyrostly například čtyři nové mosty o délce téměř tři sta metrů, stavbaři museli vykopat bezmála 350 tisíc kubíků zeminy. Součástí je také jedna mimoúrovňová křižovatka. Než si však zástupci dotčených fi rem, organizací i samospráv mohli připít na otevření obchvatu, museli především místní kromě přetížené dopravy skousnout také stavební ruch. „Chtěl bych se částečně omluvit celé veřejnosti, jak Příbora, tak Kopřivnice, za to, že tady s námi trošku trpěli v průběhu výstavby, ale dnešním dnem přichází to, že stavba se zprůjezdní a oni teprve pocítí úlevu na dopravě a na omezování soukromé i podnikatelské činnosti," pronesl při otevření vedoucí Sdružení Příbor obchvat Miloslav Pytlík, zastoupeného dodavatelskými společnostmi Colas, Alpine CZ a Edikt.

Výstavba důležitého obchvatu, který v neposlední řadě usnadnil dopravu do Kopřivnice a především do stále se rozrůstající průmyslové zóny, se neobešla bez komplikací. Jednou z těch, které nenechaly Příboráky chladnými, bylo vybudováni velké, 15 metrů široké křižovatky mezi novou cestou a starou komunikací směrem na Závišice a Kopřivnici v části zvané Paseky. Stavba snížila bezpečnost chodců z této lokality směrem do centra či zpět a také přerušila trasu cyklostezky Rodištěm Sigmunda Freuda. Pasečané se dokonce v závěru října u křižovatky sešli a debatovali o problému se starostou. Nakonec se i po dohodě s investorem našlo provizorní řešení v podobě přechodů i chodníků. (edm)

Úmrtí na obchvatu

Nový Jičín - Pozitivně hodnotí první rok obchvatu také novojičínští policisté, kteří zde museli řešit pouze dvě vážnější nehody.

Za dvanáct měsíců fungování obchvatu zde policisté museli zasahovat u jedné tragické bouračky. „Jedna nehoda byla se smrtí a stala se na konci obchvatu před Lubinou, kdy zde došlo ke sražení chodce starším řidičem. Pak byla těžší ještě nehoda na ulici Štramberské, kdy vozidlo narazilo do přechodové bariéry, která chránila ostrůvek na provizorním přechodu," připomněl novojičínský policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Celkově však hodnotí obchvat kladně, a to hned z několika důvodů. „Pozitivum je i to, že v případě nějakých velkých problémů v dopravě je možnost, když bude třeba uzavřen Příbor, tak dopravu na obchvat přesunout na objízdnou trasu. Navíc když se doprava rozmělní, tak je větší předpoklad bezpečí," dodal. (edm)

Za zvlnění může sopka

Příbor – V dubnu letošního roku se na celý měsíc veškerá doprava vrátila zpět do centra města Příbora. Důvodem byla zvlněná vozovka v části nového obchvatu, za kterou údajně mohla předchozí erupční činnost.

První vozy se po příborském obchvatu projely na podzim loňského roku, ovšem krátce poté se v jedné části úseku začaly tvořit nerovnosti. Kdekoho napadlo srovnávat situaci s problémy na nedaleké dálnici D47, kde byla do podkladu použita struska, tedy odpad z hutní výroby. Jak však prokázaly kontrolní vrty a laboratorní rozbory, zvlnění vozovky měla na svědomí erupční činnost.

„Na stavbě nebyl použit žádný nestandardní materiál, struska tam použita nebyla. Jedná se o problémy v podloží, kde na tomto krátkém úseku vystupuje pod povrchem vrstva jiného druhu jílu," řekla v dubnu Deníku tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová a zároveň potvrdila pro mnohé velmi překvapivou příčinu zvlnění: „Zřejmě došlo k jejímu vytlačení při erupční činnosti, kdy se v sousedním úseku dostaly do stejné výšky i těšínity. Vrstva byla okolními nepropustnými vrstvami uzavřena a neprojevovala se." Problém však nastal při sejmutí vrchní vrstvy. Jíl totiž přijal vlhkost z atmosféry, a jakmile byl utěsněn dalšími silničními nepropustnými vrstvami, nedokázal již vlhkost vyloučit. „U všech dalších druhů jílů je toto procento vlhkosti běžné, avšak v tomto případě způsobilo reakci," upřesnila Nina Ledvinová.

Jakou, to pocítili řidiči jedoucí po příborském obchvatu v úseku mezi kruhovým objezdem u ulice Jičínské a nově vybudovanou křižovatkou v ulici Štramberské. Došlo zde i k omezení rychlosti. Zhotovitel stavby, společnost Alpine CZ, musel tu část jílu, která přišla do kontaktu s vlhkostí, odebrat a znova uzavřít vrstvami zeminy se zvýšenou pohltivostí vlhkosti. Neobešlo se to bez měsíční úplné uzávěry části příborského obchvatu, trvající od 6. května do 10. června. (red)

»Obchvat je přínosem,« říká příborský starosta Milan Strakoš

Příbor - Před rokem nemohl příborský starosta Milan Strakoš chybět u slavnostního otevření příborského obchvatu, ale zároveň si byl vědom obav mnohých obyvatel, že především hluk z nové silnice bude mít negativní vliv na kvalitu jejich života.

Příborský starosta Milan Strakoš (vlevo) při slavnostním otevření obchvatu loni v listopadu společně například se současným hejtmanem Miroslavem Novákem (druhý zprava), tehdejším náměstkem hejtmana pro dopravu.

Příborský starosta Milan Strakoš (vlevo) při slavnostním otevření obchvatu loni v listopadu společně například se současným hejtmanem Miroslavem Novákem (druhý zprava), tehdejším náměstkem hejtmana pro dopravu. foto: Deník/ADAM KNESL

Jestli se tyto obavy naplnily a jak příborský starosta hodnotí rok fungování významné dopravní stavby, sdělil v rozhovoru.

Jaký hlavní přínos obchvat městu přinesl?

Zprovoznění obchvatu bylo ve městě citelně znát, a to především v lokalitě křižovatky U Škol se snížila nejen nákladní doprava, ale i ta osobní. V letošním roce jsme ještě měli problémy, protože se dělala nová komunikace i v centru města, ale jakmile se uvedlo vše do provozu, obchvat, a to není jen můj názor, je pro Příbor velkým přínosem.

Co k úplné spokojenosti v otázce dopravy ještě chybí?

Samozřejmě čekáme, jestli se někdy začne i s tou poslední části obchvatu, to znamená z Příbora směrem na Mošnov, a pokud se i tato část dořeší, tak Příbor, z pohledu dopravy vyřešen.

̈Obrátili se na vás občané s tím, že je ruší hluk z obchvatu?

Obavy, které byly, když se stavba připravovala, zejména z hluku, který na obchvatu vznikne, tak na to jsem žádné stížnosti nedostal. Tak doufám, že to bude i nadále v pořádku.

Dále se řešilo také přecházení pro chodce na křižovatce směrem na Točnu. Bude se realizovat slibovaná lávka přes silnici?

To jeden z mála problémů, které na obchvatu jsou. V době zprovoznění obchvatu jsme tam vytvořili provizorní přechod pro chodce, který máme ale povolený pouze do konce příštího roku, a v současné době se připravuje projekt přechodu přes tuto komunikaci, a to tak, že by tam měla vzniknout lávka. Momentálně se jedná o výkupu některých pozemků, které musí na lávku navazovat. Takže na tomto se pracuje. Otázkou je, kolik to všechno bude stát peněz, jestli to město ze svých vlastních prostředků v příštím roce finančně zvládne. To teď nedovedu říct, protože možná se podaří sehnat mimořádné finanční zdroje, ale teď opravdu nevím.

A jsou komplikace s výkupem pozemků?

Pozemky by měly být vyřešené do konce roku, to by nám problém dělat nemělo.

V letošním roce dostala novou tvář nejrušnější příborská dopravní lokalita U Škol. Plánujete ještě další větší opravy ve městě?

Dnes máme všechny podstatné komunikace celkem v pořádku a nechystá se další záměr. Budeme teď vstupovat pouze do sídlišť, budou se rozšiřovat parkoviště a podobné věci.

POKUD VÁS COKOLIV ZAJÍMÁ V SOUVISLOSTI S DĚNÍM NA NOVOJIČÍNSKU, NAPIŠTE NÁM SVŮJ DOTAZ. RÁDI SE ZEPTÁME ODBORNÍKŮ A ZODPOVĚDNÝCH OSOB ZA VÁS.

Své dotazy nám můžete do redakce doručit prostřednictvím formuláře v horní části webových stránek, naší stránky na Facebooku nebo zasílat na redakční e-mail redakce.novojicinsky@denik.cz.

Autor: Redakce, Adam Knesl

2.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Příbor: radnice dělá průzkum mezi občany

Na Lysou horu vystoupaly stovky lidí.
8

Na Lysou horu vystoupaly tisíce lidí

Jak vybavit malý dětský pokoj?

Bydlíte v malém panelákovém 3+1, máte dvě děti a nevíte, jak je obě vměstnat do malého dětského pokoje? I na malém prostoru se dají dělat zázraky, jen je potřeba při zařizování dětského pokoje trochu přemýšlet!

Představení Ovčáček miláček se v pondělí promítá v kinech

Představení zlínského divadla Ovčáček čtveráček se dočkalo úspěšného pokračování. Pokud nemáte možnost vidět tento kabaret přímo v divadle, pak můžete v pondělí 20. listopadu 2017 navštívit některé z osmdesáti kin v celé České republice, kde bude od 19 hodin vysílán přímý přenos divadelního představení z Městského divadla Zlín.

Na setkání zazněla také Modlitba pro Martu

Vzpomínkové setkání k 28. výročí listopadových událostí se uskutečnilo v pátek večer ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Zavětveného paraglidistu museli ze stromu sundat hasiči

Ve větvích stromu přistál v sobotu odpoledne paraglidista, který nezvládl manévr se svým křídlem. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT