Horolezecký oddíl Příbor uspořádal v tělocvičně Základní školy na Dukelské ulici v Příboře již sedmý ročník Příborského pavouka, tedy soutěže pro děti a mládež, kteří chtějí poměřit své síly v horolezectví. Akce se konala v této škole, protože je v ní od roku 2002 instalována lezecká stěna, jako součást projektu prevence kriminality mládeže.

Své dovednosti zde ukázalo několik desítek soutěžících ze všech koutů Moravy. „Je to určeno hlavně pro ty nejmenší. Těch do roku 2000 tady máme dvaadvacet, takže tvoří poměrně velkou část soutěžících. Celkem máme v oddílu přes padesát lidí,“ zamyslel se vedoucí oddílu Stanislav Burgár.

Příborský oddíl trénuje jednak na horolezecké stěně, avšak také v přírodě, například ve Štramberku. „Nelezeme jen na umělých stěnách, tady nás to moc nebaví. Lezeme i venku, v oblasti Štramberku, v Beskydech, Jeseníkách, Alpách, kde to jde. S dětmi okolo deseti let chodíme tady na Skalky nebo právě do toho Štramberku,“ vysvětlil Burgár.

Stejně jako při každém zájmovém kroužku, i tady se najdou poctiví dříči, kteří chodí na každý trénink a stejně tak se najdou děti, které se ukáží jednou za čas. „Soutěž, při které musejí co nejrychleji vylézt nahoru, pořádáme v létě, je lehčí, protože jsou tam hluboké úchyty. Tahle soutěž je na obtížnost. Soutěžící si musejí promyslet, jak se co nejefektivněji přemístit až nahoru a přitom nesmějí spadnout,“ dodal ještě vedoucí. V tělocvičně se už nějakou dobu ozývalo povzbuzování a také obdivný potlesk, když ten či onen závodník dokončil úspěšně cestu nahoru.

Gravitace je však neúprosná a ne všichni dosáhli oné vytoužené mety u stropu tělocvičny. „Soutěží tady syn, dělá to už druhý rok. Myslím si, že je spokojený, protože zkoušel fotbal a podobné sporty, a to ho nechytlo. Tady je nadšený. Myslím si, že je tady moc dobrá parta lidí, kteří si umí najít k těm dětem cestu. Nejsme z Příbora, ale ze Sedlnice. Jezdí tady sám autobusem a nedělá mu to problémy. Jsme moc spokojení,“ usmála se Anna Kletenská, jejíž devítiletý byl zrovna kdesi u stěny. Stačilo sledovat chvíli ostatní mladé horolezce a bylo jasné, že podobně je na tom většina.

Horolezecký oddíl Příbor i nadále přijímá nové členy, kteří by se chtěli naučit tento adrenalinový sport či jen vytříbit svůj dosavadní styl. Více informací o klubu i o plánovaných akcích je možno nalézt na stránkách www.hopribor.cz.