„Dnešní den je věnovaný betlémům a betlemářům, a to jak betlémům historickým, tak i současným," prozradil Václav Michalička, vedoucí příborského muzea, a pokračoval:
„Příborští řezbáři Milan Žlebčík, Metoděj Beran a Jaromír Kostelník tady pravidelně představují své dílo, to, jak pokročili a co nového vytvořili. Navazují tak na více než dvěstěletou tradici vyřezávání příborských betlémů. Příbor byl totiž centrem betlemářství, vyhlášeným široko daleko."
Netradičně pojal zpracování betlému Jaromír Kostelník. Jeho dílo představuje příborské náměstí a doplněné je o neobvyklé figurky. „Židé si domlouvají kšeft, je tu kolovrátkář, který dostal po válce kolovrátek, to je místní blbec, tady zase opilec a to je učitel, kterému utekla děcka. Ty jsem ještě nenašel," vyjmenoval řezbář, s tím, že celý betlém bude v duchu secese.
„Dělám to po troškách. Dělám spíš loutky, takže tohle je jen pro zábavu," dodal Jaromír Kostelník.
Stylizované figurky zase vyrábí Otmar Kantor z Jablunkova. „Věnuju se tomu hodně dlouho, už asi pětadvacet roků, ale byly i pauzy, třeba tři roky, co jsem vůbec nedělal," přiznal řezbář.
Jeho figurky obdivovala jedna z návštěvnic výstavy: „To má tak krásný obličej! Je to umění, něco tak nádherného vyrobit," řekla žena. A nebyla sama. Do muzea si našly cestu desítky lidí, jež obdivovaly nejen práci řezbářů, ale také vystavené historické betlémy.
„V zimě ženy draly peří, chlapi vyřezávali betlémy. Nevydrželi jsme bez práce. Já jsem měl v zimě furt co dělat," prozradil Zdeněk Matyáš z Valašských Klobouků, s tím, že první reliéf dělal snad tři týdny.
Výstavu, která potrvá do 31. ledna, zpestřilo vystoupení žáků z tamní základní umělecké školy či gajdoš Petr Sovják.