Chování cyklistů na silnicích v Příboře a okolí se podle vrchního strážníka městské policie Libora Boloma v posledních letech zlepšilo. „Problém je určitě větší u cyklistů seniorů, naopak u dětí a mládeže je situace lepší. Pochopitelně se vždy najdou cyklisté, kteří nerespektují dopravní značky či povinnou výbavu jízdních kol, ale celkově bych chování cyklistů hodnotil jako dobré,“ přiblížil situaci Bolom. Více pozornosti pak věnují cyklisté i vybavení svého bicyklu, a podle Boloma opět platí pravidlo, že děti a mládež jsou na tom lépe než senioři.

I přes zvýšenou kázeň se však cyklisté častokrát nevyhnou dopravním přestupkům, nejčastěji jezdí jednosměrkami v protisměru anebo zapomenou na dostatečné osvětlení. Podobné případy strážníci průběžně až při jejich zjištění, nezapomínají však ani na velké kontroly. „Akce na cyklisty pořádáme v cyklistické sezóně dvě až tři, zaměřujeme se právě na výbavu jízdních kol a dodržování dopravních předpisů. Akce jsou spíše preventivního charakteru, kdy jsou cyklistům vysvětlovány pravidla jejich chování na komunikacích a také jaká je povinná výbava jízdních kol,“ informoval Bolom a dodal, že si při těchto akcích pomáhají letáčky s preventivní tematikou pro cyklisty a s povinnou výbavou jízdních kol. Dětem navíc darují reflexní samolepky či pásky, ke zvýšení jejich bezpečnosti.

Právě děti jsou cílovou skupinou příborských strážníků, kteří se z předškoláčků a školáčků snaží vychovat zodpovědné cyklisty. „Úzce spolupracujeme s BESIPem, kdy se pravidelně zúčastňujeme praktické části výuky na dopravním hřišti, které pořádá BESIP pro děti základních škol. Tam strážníci dětem vysvětlují v praxi jízdu podle dopravních značek či další pravidla pro bezpečnou jízdu na jízdním kole,“ uzavřel Bolom.

Více informací k tématu najdete v zítřejším vydání Týdeníku Region Nový Jičín-

EVA PIŠKYTLOVÁ