Dva případy „spolupráce s komunisty“, každý je ale zcela jiný již svou podstatou. V Bartošovicích je v patnáctičlenném zastupitelstvu osm členů za KSČM, čtyři za ODS. Poměr v radě je tři ku dvěma, starostkou je komunistka Kateřina Křenková, místostarostou zástupce ODS. Komunisté, když budou chtít, si odhlasují vše, protože mají většinu, a tudíž drží moc stoprocentně ve svých rukou.

V Lichnově je to zcela „jiná káva“. ODS by s pěti mandáty v patnáctičlenném zastupitelstvu neuspěla. Nabídka KDU-ČSL se jí nelíbila, a tak se spojila s komunisty, čímž tato „koalice“ získala většinu. Jako dárek nabídla komunistům post starosty, jehož se ujal poslední předlistopadový soudruh předseda, Jan Kahánek.

Oba případy nedávno posuzovala Oblastní rada ODS. Stále totiž platí zákaz spolupráce ODS s KSČM, který kdysi vydaly stranické špičky ODS, byť tresty za něj uplatňují jen někdy. Například před osmi lety nikomu nevadilo, že se ve Frenštátě pod Radhoštěm kvůli většině spojila ODS s ČSSD a KSČM. V radě tak tehdy seděl rovněž poslední předlistopadový předseda národního výboru.

Rada už rozhodla

Tentokrát oblastní rada určitý závěr přijala. „Z Bartošovic se nikdo nedostavil a ani nereagoval na to, aby podal vysvětlení. Situace tam byla už předtím podobná, takže oblastní rada doporučila výkonné radě odnětí licence, a tím i zrušení místního sdružení. O spolupráci tam zjevně jde, i když to asi nemají písemně,“ sdělil pro Novojičínský deník Josef Jalůvka, předseda oblastního sdružení ODS Nový Jičín.

K situaci v Lichnově Jalůvka uvedl, že předseda lichnovského místního sdružení vysvětlil, že jiné řešení nebylo možné. „S některými se tam nedalo domluvit a před nimi je velká investiční akce – kanalizace. Uvedl, že je to možné změnit, že to sami považují za nějaké dočasné řešení. Jak to konkrétně bude pokračovat, zatím nevěděl,“ pokračoval Jalůvka s tím, že Oblastní rada ODS Nový Jičín vyzvala lichnovské sdružení k ukončení spolupráce do konce ledna příštího roku. „Na příští oblastní radě se rozhodne. Pokud se jim to nepodaří, předpokládám, že se bude opakovat scénář jako v Bartošovicích,“ dodal Jalůvka.

Předseda místního sdružení ODS Svatopluk Tichavský se zatím k postoji oblastní rady nechtěl příliš vyjadřovat. „Nemám to s našimi projednané, takže žádné informace podávat nebudu. Nějaké řešení přijmout musíme,“ řekl Tichavský.

Rostislav Pokluda, předseda bartošovického sdružení ODS, které má čtyři členy, stejně jako to v Lichnově, chce rozhodnutí oblastní rady zvrátit. „Nesouhlasím s tím. Mezi ODS a KSČM k žádné dohodě o koalici nebo spolupráci nikdy nedošlo. V Bartošovicích je největší základna voličů KSČM,“ upozornil Pokluda..

Zároveň ubezpečil, že akceptuje, co vedení ODS udělalo, ale ještě se to snaží zvrátit. „Podnikám nějaké kroky. Ti lidé, kteří se do rady dostali, nejsou členové ODS a já nemám momentálně páky, jak to vyřešit. Jednám se špičkami na krajské úrovni a doufám, že uznají, že to není nic o spolupráci. Komunisti mají tolik hlasů, že nikoho ke spolupráci nepotřebují,“ vykreslil Pokluda situaci v Bartošovicích. „Nebude-li ale zbytí, jsem připraven činnost sdružení ukončit,“ uzavřel.