Již tuto středu, 25. srpna, se Suchdol nad Odrou stane jednou ze zastávek Pony Expresu, štafetové přepravy pošty pomocí koní. Protože ale jde o všední den, rozhodli se členové místního Western klubu tuto výjimečnou událost oslavit dopředu, a na sobotu 21. srpna proto připravili první ročník koňského dostihu na čtvrt míle.

„Tuto akci uspořádal místní Western klub, ve spolupráci s Barton city, proto, že ve středu 25. srpna bude naší obcí projíždět obdoba amerického legendárního Pony Expresu,“ vysvětlila důvod konání akce Marta Matulová, místopředsedkyně Western klubu. Takzvaný Pony Expres, neboli štafetová přeprava poštovních zásilek pomocí koní, byla na divokém západě, podle slov místopředsedkyně Western klubu, aktuální v šedesátých letech. „Pony Expres jezdil v Americe v letech šedesát až šedesát jedna. Poté jej vystřídal telegraf,“ uvedla Matulová.

Současná obdoba této rarity však nebude stavět pouze v České republice. Jezdce na koních čeká mnohem delší trasa. „Vyjíždí se z Holandska, přes Německo a Českou republiku. Tady v Suchdole se Pony Expres rozdělí na dvě větve. Jedna bude mířit do Polska, druhá pak na Slovensko,“ vysvětlila Matulová.

Ovšem obec Suchdol nebude jedinou zastávkou legendární koňské jízdy. „Poštovní stanice, tedy zastávky, jsou na každém přechodu z cizí země a kromě nás bude expres stavět ještě i na několika jiných místech v České republice,“ doplnila Matulová.

Ojedinělou přepravu pošty se Suchdolští rozhodli oslavit uspořádáním koňského dostihu. Historicky první ročník této akce se dočkal velkého úspěchu. Jezdců, kteří chtěli změřit síly své i svých koní na trati dlouhé čtyři sta metrů, se totiž přihlásilo víc, než pořadatelé čekali. „Dostihu se zúčastnilo dvacet koní, což je číslo, které nás pořadatele velmi mile překvapilo, protože takový zájem hned o první ročník jsme ani nečekali,“ přiznala Matulová. Další radostnou zprávou byla podle pořadatelů skutečnost, že se dostihu nezúčastnili jen milovníci koní ze Suchdola a blízkého okolí. „Přijeli také soutěžící z Brna, Krmelína a Zlína,“ vypočetla Matulová.

Ostatně vítězkou prvního ročníku dostihu se stala právě soutěžící ze Zlína, Monika Pavlačková. Ta jezdí na koni tři roky a má před sebou první závodní sezonu. „Protože jezdím teprve pár let, doposud jsem absolvovala jen nějaké parkury. Ale dostih jako takový jsem jela úplně poprvé,“ uvedla vítězka. Přestože s dostihovým ježděním doposud zkušenosti neměla, podle vlastních slov se jí jelo výborně. „ Jelo se mi perfektně,“ uvedla Pavlačková a dodala: „Těším se, že příští rok pojedu zase.“