Jediným z oslovených starostů na Novojičínsku, který se jednoznačně vyslovil pro přímou volbu starosty je Lubomír Šobich ze Studénky.

„Pro přímou volbu jsem už od počátků samosprávy. Jenže teď, když to sleduji, mi návrhy připadá mimo realitu. Například návrh, že starostou má být někdo, kdo bude první na kandidátce vítězné strany. To nemusíme dělat přímou volbu starosty,“ vyjádřil svůj názor Lubomír Šobich.

Případné posílení pravomocí nevidí jako nutnost. „Spoléhal bych na zdravý rozum zastupitelů a je právě na tom starostovi, aby ty lidi získal pro společné rozhodování,“ poznamenal studénecký starosta.

Ani starosta Bílovce Pavel Mrva možnost přímé volby starosty nezavrhuje.

„Osobně, v rámci komunální politiky, se mi nezdá špatné, aby si voliči v malém městě volili nejen starostu, ale také zastupitele přímou volbou. Ale musely by být stanoveny kompetence. Máme příklady odjinud, kde to nefunguje, protože starosta je volený jinak než zastupitelé, kteří třeba nejsou voleni přímou volbou,“ uvedl Pavel Mrva.

Přímá volba starostů - infografika

Spíše proti přímé volbě je starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

„Když se o tom hovořilo kdysi, tak jsem byla pro. Po zkušenostech, které teď jsou, hodně zvažuji. Pokud by přímá volba byla uzákoněná, chtělo by to určitě posílení pravomocí, jenže taky by měly být nějaké mantinely a kontrola,“ upozornila Zdeňka Leščišinová.

Spíše ne - takový je názor Radky Krištofové, starostky Fulneku.

„Je to hodně nejednoznačné. Na Slovensku to tak je. Starosta má trochu jiné pravomoci, než zastupitelé. Kdyby k tomu došlo, tak by ke změně, nemyslím tím k posílení, pravomocí mělo dojít také,“ myslí si Radka Krištofová.

Miroslav Kopečný, starosta Kopřivnice, se domnívá, že by takový systém nefungoval a obává se možného zneužití systému.

„Umím si představit, že to vyhraje nějaký populista, který bude mít nejvíce peněz, což pro města a obce není žádoucí,“ řekl Miroslav Kopečný s tím, že v případě přímé volby, by se určitě starostovy pravomoci měly navýšit.

Proti přímé volbě v současné době se staví i starosta Oder Libor Helis.

„Dnešní legislativa na to není připravení, stejně jako společnost. Mám obavy z toho, že by to sklouzlo, jako na vyšších úrovních, že se do toho budou vrážet miliony, aby se konkrétní člověk na to místo dostal. Co se týče pravomocí, myslím si, že by nebylo dobře, aby je někdo měl oproti jinému omezenější. Starosta a zastupitelstvo musí jít spolu ruku v ruce,“ uvedl Libor Helis.

Proti přímé volbě úplně není starosta Příbora Bohuslav Majer. Podle něj je ale půl roku před volbami pozdě na to, se talkovou věcí zabývat. Obdobně to vidí i s případným posílením pravomocí.

„Momentálně má poslanecká sněmovna dost problémů sama se sebou,“ podotknul Bohuslav Majer.