Nedávno proběhl Evropský den melanomu. Měli lidé zájem o vyšetření?

Během dne jsme prohlédli více než šedesát zájemců o vyšetření. Tři nálezy nebyly jednoznačné.

Vy pořádáte den melanomu již delší dobu…

Pořádáme ho už několik let, a navíc chceme opět, stejně jako loni na podzim, společně s Radioterapií uspořádat další akci. Čtvrtého září si tedy mohou zájemci nechat bezplatně vyšetřit znaménka.

Jak to vypadá s počtem pacientů, kteří přijdou v rámci akcí? Klesá, nebo stoupá?

Je to zhruba stejné. Ale pacienti samozřejmě mohou přijít kdykoliv, máme možnost vyšetřit je i digitálním dermatoskopem, který umožňuje ještě přesnější diagnostiku.

Říkala jste, že na podzim zopakujete akci z loňska. Přijede opět i prof. Petr Arenberger, předseda České dermatologické společnosti?

Ano. Pan profesor přijede i letos a měl by opět vyšetřovat.

Proč děláte kromě akce v rámci Evropského dne melanomu ještě akci po prázdninách?

Chceme umožnit vyšetření co největšímu počtu lidí, protože včasné vyšetření podezřelého znaménka může zachránit život.

Je důležité být opatrný na sluníčku?

Nejdůležitější je se nespálit. Je nutné používat krémy s UV-filtrem, nezapomínat i na místa, která se běžně nemažou, například ušní boltce, špička nosu a podobně.

Kdy by se měl člověk znepokojovat a navštívit lékaře?

Platí zásada, že jestliže se znaménko mění ve tvaru, v barvě, krvácí, zkrátka objeví se u něj jakákoliv změna, je dobré nečekat a přijít.

Platí stále, že pokud se změna zachytí včas, je vysoká šance na vyléčení?

Určitě, nejčastěji stačí k vyléčení melanomu prosté chirurgické odstranění znaménka s následným mikroskopickým vyšetřením a další sledování pacienta. V těžších případech máme k dispozici další typy léčby. Každý týden v úterý se schází v novojičínské nemocnici tým odborníků, kteří se léčbou kožních nádorů zabývají. I v rámci této komise je možné si znaménka nechat vyšetřit.