VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příměstské tábory získávají na popularitě

Novojičínsko - Nastala doba letních prázdnin a mnozí rodiče se chystají poslat své děti na tábor. V současné době se snižuje poptávka po táborech klasických a lidé často vybírají tábory příměstské.

24.7.2012
SDÍLEJ:

Děti také v rámci příměstského tábora soutěžily v areálu novojičínské knihovny.Foto: Deník/Eva Řeháková

Příměstské tábory se od pobytových liší hlavně tím, že si rodiče své děti odvezou každý večer domů. Mnohým lidem tato možnost vyhovuje více, protože přes den pracují, ale večer chtějí trávit se svými potomky. Při rozhodování však může hrát roli také cena, která se u pobytových táborů nedostane pod tři tisíce. Za děti, které spí doma, rodiče zaplatí pouze asi tisícikorunu.

Zájem o klasické tábory upadá

„Ještě před pěti, šesti lety jsme jezdili na sedm pobytových táborů, které byly naplněny zpravidla do šedesáti míst. Dnes zůstávají v každém větším městě jen asi tři pobytové tábory. Orientujeme se na akce příměstské, které slouží k tomu, aby bylo o děti postaráno během dne a večer aby šly zase za svými rodiči," popsal změnu trendu zástupce ředitele střediska volného času Fokus v Novém Jičíně Martin Jakůbek.

Podle jeho zkušeností můžou za opad zájmu o klasické tábory hlavně možnosti, které v dnešní době děti mají. „Spousta žáků jezdívá už velmi brzy na brigády do zahraničí, mají zkušenosti s přeshraničními výměnami v různých projektech," vysvětlil zástupce ředitele Fokusu. Na trhu je navíc v současnosti velké množství agentur, které pořádají pobyty u moře i v tuzemsku. Konkurence je tedy vysoká. Děti často dají přednost právě exotičtějšímu moři před klasickým táborem v přírodě.

Změny zájmů dětí můžeme pozorovat nejen na táborech, ale ve všech volnočasových aktivitách. V současné době se stěží někdo přihlásí do rybářského kroužku nebo do kurzu šití. „Do kurzu přicházejí sporty, každým rokem se objevují nové taneční styly, zumba a podobně. Tomu přizpůsobujeme i naše aktivity," podotkl Martin Jakůbek.

Někteří rodiče posílají své děti na tábory, protože je sami zažili a chtějí, aby se jejich potomci trochu osamostatnili. Existuje však skupina ctižádostivých matek a otců, kteří by své dítě neposlali na tábor, kde neprobíhá intenzivní výuka angličtiny, golfu či tenisu. „Myslím, že nejde o peníze. Na klasickém táboře jsme měli i děti doktorů a významných osobností, které si určitě mohou dovolit poslat svého potomka na zahraniční výuku. Chtěli však, aby si zažili klasický tábor s rozcvičkou a táborákem," vysvětlil pohnutky některých rodičů zástupce ředitele.

Hlavně bezpečnost

Středisko volného času Fokus pořádá tábory pravidelně. Dlouho dopředu má zajištěné ubytování, pořadatelé nepodceňují ani organizaci a připravují se na tábor dlouho dopředu. Mezi vedoucími jejich táborů se tedy nacházejí především odborníci, od pedagogů až po studenty, s nimiž má Fokus dlouhodobější spolupráci. „Na táborech je nejdůležitější bezpečnost. Chtěla bych varovat rodiče, aby své děti neposílali na tábory, kde nevědí nic o zřizovateli či organizátorovi. Nestačí, když má člověk mailovou adresu nebo mobil. Bezpečnější je, když dítě pošle na tábor, který pořádá školská organizace nebo nějaký ověřený pořadatel," upozornila na možné nebezpečí ředitelka Fokusu Hana Růžová.

EVA ŘEHÁKOVÁ

Autor: Redakce

24.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení