Bývalou účetní, jejíž jméno, vzhledem k dalším okolnostem, úmyslně neuvádíme, odsoudil letos v únoru Okresní soud v Novém Jičíně za zpronevěru k tříletému trestu s podmíněným odkladem na dobu pěti let, a to s dohledem. Vyšetřovatelé zjistili, že žena asi sedmdesátkrát v průběhu necelých pěti let převedla na dva své soukromé účty peníze z účtu obce Heřmanice u Oder. Nejčastěji se převedené částky pohybovaly v rozmezí od zhruba pěti do deseti tisíc korun. Nejnižší byla 832 korun, ale jedna byla i stotisícová. Jako účetní pracovala žena v Heřmanicích u Oder necelých osm let, až do roku 2008, a celkově připravila obec o 871 059 korun a 90 haléřů.

Soud ženě uložil také zákaz činnosti týkající se účetnictví a uznal nárok obce. Ta má dostat zpět nejen odčerpanou částku, ale také úroky z prodlení, které činí 7,7 procenta od chvíle, kdy se žena seznámila s výší škody, kterou způsobila. To bylo 26. listopadu 2010. Tyto úroky budou přibývat až do zaplacení škody.

Suma stále narůstá

A právě vývoj placení škody rozebírala na posledním zasedání zastupitelstva starostka Heřmanic u Oder Irena Šímová. Té se totiž, stejně jako ostatním zastupitelům, zdálo, že tři tisíce korun měsíčních splátek je příliš málo. „Chtěli jsme, aby nám splácela více než tři tisíce měsíčně, ale její advokát nám odpověděl, že více splácet nemůže, že má jenom důchod. Pověřili jste mě, ať to nějak řeším. Tak jsem oslovila naši právničku, a když jsme chtěli v té věci něco udělat, tak jsme našli podání převodu nemovitosti v době trestního stíhání. Máme dojem, že převedla účelově rodinný dům, ačkoliv ho měla mít na vyrovnání svého dluhu. Tak jsem podala oznámení na její dceru, která je nyní zapsaná jako většinový vlastník tohoto majetku,“ uvedla starostka Šímová.

Na listu vlastnictví z internetového výpisu k 15. prosinci je skutečně jako většinový vlastník uvedena dcera bývalé účetní. V poznámce o omezení vlastnického práva na tomto listu rovněž stojí: Exekuční příkaz k prodeji nemovitostí. „To jsme ale my nepodávali. Asi to dal někdo jiný,“ poznamenala Šímová.

Starostka znovu připomněla, že podala trestní oznámení kvůli převodu majetku a vzápětí prý podala bývalá účetní trestní oznámení na ni a na obec. „Ale nevím přesně, o jaký paragraf jde. Jen mi to řekla moje právnička,“ pokračovala Šímová a dodala, že už byla na podzim u soudu, kde dcera bývalé účetní dokladovala, jak nabyla dům. „Teď to vypadá, že to znovu otevřou,“ upozornila starostka a předala zastupitelům dopis od novojičínského státního zastupitelství. „Ve shora uvedené věci Vám sděluji, že dnešního dne byla na obviněnou u Okresního soudu v Novém Jičíně podána žaloba pro přečin poškození věřitele podle paragrafu 222, odst 1, písmene a. odst 3, písmene a trestního zákona,“ četl zprávu zastupitel František Válek.

„Nám jde o to, aby se ten její dluh nezvyšoval. Původně to bylo kolem osmi set tisíc korun, ale teď už je to, i s úroky, skoro milion. Ona by musela platit měsíčně tak pět, nebo spíše sedm tisíc korun, aby se ten dluh vůbec začal snižovat. Nevím teď přesně, kde je ta mez,“ nechal se slyšet místostarosta Heřmanic u Oder Jaroslav Duda.

„Už jsem si s tím užila dost, ale musela jsem to udělat. Lidi se mě pořád ptají, jak řešíme to, že se tady ztratily statisíce,“ uzavřela Šímová.