Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případná koalice je zatím hodně vzdálená

Nový Jičín - Čím dál složitější se zdá být povolební situace v Novém Jičíně. Oficiální vyjednávání zatím nepřinesla příliš velký posun, navíc se objevují informace o neoficiálních pokusech vyjednávání.

26.10.2010
SDÍLEJ:

Radnice v Novém Jičíně. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Vedle oficiálních jednání vyjednávačských týmů se v Novém Jičíně vyskytly pokusy kontaktovat jednotlivé členy stran, které jsou v opozici. „Mám od některých členů novojičínské organizace informace, že byli jednotlivě osloveni. Cílem tohoto měla být podpora pro Ivana Týleho,“ uvedla Dana Váhalová, předsedkyně Okresního výkonného výboru ČSSD v Novém Jičíně a poslankyně. „Není to fér a nepřipadne mi to vhodné,“ dodala Váhalová.

O tom, že byli jednotlivě kontaktováni členové ČSSD, měl informace rovněž Břetislav Gelnar, zastupitel Nového Jičína za ČSSD. „Vím o dvou členech, které někdo kontaktoval. Myslím si, že vyjednávat by měly určené vyjednávací týmy,“ sdělil Gelnar.

Oslovili i komunisty

Mezi kontaktovanými novými zastupiteli byla například i Kateřina Konečná, současná poslankyně za KSČM. „Podle mě ti lidé zatím jen zkoušejí, jestli by to nějak šlo,“ řekla Konečná a upozornila, že ODS její stranu oficiálně neoslovila ani nijak jinak nekontaktovala. „Ti, co nás oslovili, nejsou její oficiální vyjednávači a možná to ani nejsou zastupitelé, spíše jsou jen napojeni na ODS,“ domnívá se Konečná.

Komunistická poslankyně dále poznamenala, že měla telefonát, který ale hned ukončila. „Co přesně mohli chtít, nevím. I když máme některá společná témata jak s ODS, tak i s jinými stranami, určitě bychom za žádnou cenu společně s ODS nepostupovali,“ ubezpečila Konečná.
Předseda novojičínské ODS Milan Šturm netajil, že o vyjednávačích, již oslovují jednotlivé členy ČSSD či KSČM, ví. „ODS je strana pevně strukturovaná a má svá pravidla. A je dáno, že vyjednávání vedou pouze určité osoby, které k tomu mají mandát,“ upozornil Šturm.

„Ten mandát určitě nemůže mít osoba, která ani v zastupitelstvu nesedí. To, že po Novém Jičíně krouží určité osoby a snaží se oslovovat především naše opoziční zastupitele, ale i potenciální koaliční zastupitele, a špiní nás před nimi a pomlouvají, je nám známo,“ pokračoval Šturm a zdůraznil, že ODS s tímto pokoutným vyjednáváním nemá nic společného. „Je za tím snaha uškodit ODS,“ myslí si Šturm. O tom, kdo v Novém Jičíně skončí v koalici či opozici, tak zatím není vůbec jasno. „Ta jednání nejsou úplně taková, jak bychom si představovali ve vztahu k volebnímu výsledku. Zatím jsme se posunuli k tomu, že jsme si ujasnili pozice se Stranou zelených a stranou lidovou, kde obě strany deklarují zájem vytvořit středopravou koalici, a na tomto pracují. Jediným, kdo zatím hledá svoji pozici v této budoucí eventuální koalici, je TOP 09, a i tam už nějakým způsobem zazněly nějaké konkrétnější věci, především termíny, kdy bychom mohli začít jednat. Bude to poté, co se Stranou zelených a lidovci sepíší požadavky vůči ODS, které chtějí, abychom je jako dominantnější subjekt eventuálně naplnili. Věříme, že to nebudou požadavky, které by vedly k tomu, že nebude moci být tato koalice uzavřena,“ popsal stav jednání starosta Nového Jičína Ivan Týle.

Zároveň naznačil, že z poznatků, které mají, s ODS prozatím nehodlá jednat ČSSD. „Pevně věříme, že ve čtvrtek se odpíchneme někam dále, do nějakého prostoru, který bude konkrétnější ve vztahu k možným koalicím, případně k tomu, zda vůbec bude možné tuto patovou situaci v Novém Jičíně nějak rozluštit,“ dodal Týle.

Podle něj byly první nástiny termínu ustanovení nového zastupitelstva 11. listopadu. „Ale v případě, že nedojde k tomu, že by jedna nebo druhá strana měla uzavřené koalice, takové, které by vedly k tomu, že zastupitelstvo bude úspěšné, tak samozřejmě zvážíme, zda ho neposuneme až k datu nejzazšímu, to znamená na patnáctého,“ uzavřel Týle.

Další vyjednávání o případné středopravé koalici v Novém Jičíně určitě nebude snadné. Právě TOP 09 drží potřebné dva mandáty. Nový zastupitel za TOP 09 Miroslav Kobsa nemůže se současným starostou najít společnou řeč. Důvodem jsou podle Kobsy mimo jiné i informace, které se objevily v jistém médiu, konkrétně vyjádření novojičínského starosty k současné povolební situaci v Novém Jičíně. „Zvažuji v tomto případě podání trestního oznámení na pomluvu,“ řekl Kobsa.

Autor: Ivan Pavelek

26.10.2010
SDÍLEJ:
Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení