Projekt organizací Člověk v tísni a Junák – svaz skautů a skautek ČR Postavme školu v Africe probíhá již šestým rokem. Za tu dobu se v Africe podařilo díky sbírkám postavit devět základních škol pro 1960 dětí. Se skauty a zapečetěnými kasičkami se mohli setkat také obyvatelé Kopřivnice.

Důsledek krize? Vybralo se méně

Ti se do sbírky zapojili už potřetí. „Tolik nás to motivovalo, že jsme v druhém roce vybrali ještě více, než v tom prvním. Bohužel, letos jsme nevybrali tolik, jak jsme očekávali,“ sdělil koordinátor Martin Kahánek ze Střediska Junáka Kopřivnice.

Loni se podařilo jen v Kopřivnici vybrat částku 8780 korun. Tento rok však kopřivničtí sahali do kapes opatrněji a do kasiček přispěli „pouze“ okolo osmi tisíc korun. Aby se vytvořilo jedno nové místo ve škole, stačí částka od pěti do šesti tisíc korun. „Řekli jsme si, nevadí. Příští rok do toho půjdeme znovu,“ zadeklamoval Kahánek. Kopřivničtí skauti se zaměřují na dvě charitativní akce, mezi které patří právě Postavme školu v Africe a projekt Květinový den.

Africkým dětem postavili dvě školy

Kromě samotné stavby a vybavení je z jiných zdrojů zajištěno i školení učitelů v moderních vyučovacích metodách a interaktivnímu přístupu ve výuce. „Měli jsme k dispozici video, jak ta výuka probíhá, jak je to svým způsobem špatné ale na druhou stranu dobré, že vidíme nějaký výsledek své práce,“ dodal Kahánek.

V době čtvrté sbírky, která trvala do 14. srpna 2008, se podařilo vybrat od lidí z celé republiky 3 424 313 korun. Z těchto peněz jsou vystavěny dvě školy ve vesnicích Lenda a Tula. „Postavit dvě školy za tyto peníze je u nás nemyslitelné. Školy mají k tomu kapacitu tři sta lidí,“ doplnil Kahánek. V roce 2009 je prozatím vybrána částka ve výši 3 682 tisíc korun.

Ačkoli kopřivničtí skauti se svou sbírku skončili 10. října, zájemci mohou posílat peníze v průběhu celého roku na sbírkové konto či přispět formou dárcovské SMS.