Jistý Antonín Dvořák upozornil na porušení zákona kromě městské policie také redakci Deníku. „Pokuta ze zákona za tento přestupek je až 30 tisíc,“ připomíná v mailu pisatel.

Dotyčný má na mysli konkrétně Zákon o užívání státních symbolů ČR č. 352/2001 Sb., kde se v paragrafu 7 mimo jiné píše, že „státní vlajku vyvěšují oprávněné osoby na budovách, v nichž sídlí, při příležitosti státních svátků a při příležitostech celostátního významu, zejména v den smutku nebo v den státního smutku, vyhlášených vládou“. A paragraf 13 stejného zákona pak skutečně mluví o nevyvěšení státní vlajky na úřadě jako o přestupku, za který může správní orgán uložit až výše zmíněnou pokutu.

Za novoroční absencí vlajky na radnici v centru Nového Jičína nestojí zapomnětlivost, ale několikaměsíční stavební práce v prvním patře objektu. „Na budově radnice to nebylo možné. Probíhá rekonstrukce obřadní síně a na konci roku stavební firma dělala nový podklad pro podlahu, takže se do místnosti, ze které se vlajka tradičně vyvěšuje, nemohlo vstupovat a jiné důstojné místo na budově radnice není,“ objasnila celou situaci Deníku mluvčí města Marie Machková.

„Navíc jsme byli limitováni také tím, že se ze střechy radnice odpaluje novoroční ohňostroj, tak nemohla být umístěna ani tam,“ dodala s tím, že na dalších budovách městského úřadu česká vlajka 1. ledna nechyběla.