Novojičínská radnice přichází se čtvrtým pokusem prodat lukrativní pozemek v centru města investorovi, který zde postaví bytový dům. Parcela o o výměře 2358 metrů čtverečních v těchto dnes prochází archeologickým průzkumem.

„Zveřejnit záměr prodeje pozemku, a to už počtvrté, schválili zastupitelé. Oproti původnímu zadání jsme ve prospěch investora prodloužili lhůtu pro zahájení stavby a termín kolaudace. Také bude možné až 35 procent plochy nebytových prostor využít na vybudování příslušenství bytů, tedy kočárkárny, kolárny a sklepů, což původní podmínky neumožňovaly a celé první podlaží rezervovaly ke komerčnímu využití,“ řekl místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský (ODS).

Poprvé mohli investoři koupit pozemek, na kterém se nyní nachází menší park, před dvěma roky. „Od té doby vzrostla minimální nabídková cena podle znaleckého posudku o více než milion korun, na téměř 3,9 milionu korun bez DPH,“ upřesnila mluvčí města Marie Machková.

V poslední zářijový den se na pozemku objevila těžká technika, která vybagrovala průzkumné dva metry hluboké díry pro archeologický výzkum pracovníků z Národního památkového ústavu z Opavy. „Vyhloubíme celkem čtyři sondy. Zatím jsme narazili na základy dřívější zástavby z 20. století, ale objevili jsme i úlomky kuchyňské keramiky z doby 15. a 16. století,“ uvedl archeolog Marek Kiecoň. Výsledky práce jeho týmu pak budou sloužit jako podklad pro upřesnění podmínek nabídkového řízení na prodej pozemku.

Otevřená soutěž na výběr investora, který v proluce na Dolní bráně postaví bytové domy a nezbytnou infrastrukturu, by měla být vypsána ještě letos.

„Budova bude mít minimálně tři a maximálně čtyři podlaží, vznikne zde asi 30 bytů a za domy parkoviště,“ doplnil místostarosta Dobrozemský. Podle informací Deníku má o pozemek zájem minimálně jeden investor.

Město Nový Jičín má pro výstavbu bytových domů vytipovány ještě ulice B. Martinů a Bezručovu. V lokalitách Pod Skalkou a Za Školou chce radnice vybudovat infrastrukturu a parcely prodat na výstavbu rodinných domů. Řešení bytové problematiky je jedním z hlavních témat současné novojičínské koalice ANO, Zelených a ODS.