Bez dvou set tisíc korun jedenáct milionů. Přesně za takovou částku vydražil jeden ze dvou zájemců dominantu zhruba šestitisícového Fulneku. „Je to fyzická osoba z Ostravy. Ale zatím jsem s ní ani neměl možnost hovořit,“ uvedl Antonín Šimeček, jednatel společnosti Správa Lesů Fulnek, jejímž stoprocentním vlastníkem je Rostislav Špaček. Ten po dlouhých soudních tahanicích nabyl zámek v restituci.

Předmětem dražby byla horní a dolní část zámku, dům správce, zahradní pavilony, lesy a další pozemky. Vyvolávací cena majetku, jehož hodnotu znalec ocenil na patnáct milionů korun, byla osm milionů. Vydražitel má povinnost zaplatit vydraženou nemovitost do 25. července 2008.

Informace o úspěšné dražbě potěšila starostu Fulneku Josefa Dubce, jenž ovšem zatím zůstává opatrný. „Je to zatím zcela nová situace. Samozřejmě, že by bylo potěšitelné, kdyby nový majitel do objektu investovat a nějakým způsobem třeba naplnil původní záměry pana Špačka, jenž chtěl ze zámku udělat turistické a rekreační zařízení,“ sdělil Dubec.

Zprovoznění zámku v duchu Špačkova záměru by vyřešilo problémy s ubytovacími prostory ve Fulneku a možná by i částečně mohlo řešit nezaměstnanost. „Pokud by objekt dostal novou fasádu, stal by se nepochybně dominantou zdejší krajiny a tudíž i lákadlem,“ doplnil Dubec.

Veřejná dražba Zámku Fulnek se uskutečnila již 3. dubna 2006 v pražském hotelu Diplomat, tenkrát se ale zájemce o tuto nemovitost, jejíž vyvolávací cena byla více než třikrát vyšší než nyní, nenašel.

Zámek, o kterém je první písemná zmínka z roku 1372, prošel rozsáhlou rekonstrukcí hlavně po požáru počátkem 19. století. Současnou podobu má od roku 1824. V roce 1928 se stal majitelem zámku tehdejší poslanec národního shromáždění Jaromír Špaček.

Po roce 1989 žádal o jeho navrácení Čechoameričan Rostislav Špaček, syn majitele. Jeho české občanství ale zpochybnil bratranec Otakar a nastala soudní pře, která skončila až v roce 2004.

Špaček dlouho hledal investora doma i v zahraničí, který by s objektem něco udělal, a obrátil se i na ministerstvo pro místní rozvoj, které by zámek zahrnulo do komplexu hotelových sítí.

Ministerstvo se ale neozvalo. Špaček v posledních letech kvůli vysokému věku na rekonstrukci rezignoval a začal se snažit o prodej zámku.