Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prodej domu se změnil v politickou půtku

Fulnek - Ani vtom nejmenším nepřipomínalo vjednu chvíli předvánoční čas čtvrteční zasedání zastupitelstva ve Fulneku. Vzrušená atmosféra nastala při projednávání prodeje domu vcentruměsta.

13.12.2008
SDÍLEJ:

Josef Rychtárik (otočen zády), bývalý fulnecký starosta a zastupitel, vyvolal svými připomínkami ke způsobu prodeje domu v centru Fulneku vášnivou debatu. Foto: Deník/Ivan Pavelek

Fulnečtí zastupitelé měli schválit prodej domu číslo 394 na Masarykově ulici. Vedoucí majetkového odboru Miroslav Mošner jim přednesl dvě varianty. Zastupitelé tak měli možnost rozhodnout se, zda dům v centru města prodají stávajícímu nájemníkovi Ladislavu Ferencovi, který nabídl jeden milion sto korun, nebo Josefu Rychtárikovi, bývalému starostovi a ještě v minulém období zastupiteli, který vystupoval jako oponent současného vedení města. Ten byl ochoten zaplatit 1,110 milionu korun.

Rychtárik hned v úvodu diskuze upozornil zastupitele, že jeho protivník nesplnil podmínky, které město zadalo, neboť informaci o nabízené částce nepřinesl na nabídkové řízení v zalepené obálce, ale lístek se sumou vložil do obálky až na začátku jednání. „Domnívám se, že je na místě zvážit vyřazení tohoto uchazeče,“ uvedl Rychtárik.

Na něj ale reagoval zástupce starosty Jaroslav Štekbauer. „Pane Rychtáriku, jste úplně trapný. Vždyť jste mu sám ještě podával papírek. Málem jste spadl ze židle,“ sdělil místostarosta. Rychtárik poznamenal, že to dělal proto, že očekával, že to město zruší, načež Štekbauer řekl, že nebyl důvod. „On napsal sumu na papírek, vložil ji do obálky, kterou zalepil a pak mi ji předal,“ vysvětlil svůj postoj.

Nato vstoupil do diskuze Ferenc, jenž připomněl, že když žádal za Rychtárikova starostování o byt, přidělili mu pro něj a čtyři děti, z nichž jedno mělo leukémii, byt 2+1 v domě, kde hluční sousedé často popíjeli až do rána. Nakonec se mu podařilo od města získat ve stejném domě byt 1+1, tehdy neobyvatelný, který si opravil na své náklady.

Někteří zastupitelé z řad Rychtárikových příznivců argumentovali, že není o čem diskutovat, neboť hlavní podmínkou prodeje byla nejvyšší cena. Větší počet zastupitelů se ale přikláněla k tomu, aby dům zůstal jako obytný, zatímco Rychtárik se netajil tím, že by jej využíval také ke komerčním účelům.

Štekbauer upozornil, že rozdíl jednoho sta tisíc korun, není pro město rozhodující a jde i o politickou záležitost ve věci vztahu zastupitelstva k národnostní menšině. Zastupitel Aleš Ohnheiser připomněl situaci, kdy zastupitelé se již v minulosti nepřiklonili k nejvyšší nabídce a rozhodli ve prospěch kupujícího, který zaměstnával řadu fulneckých obyvatel. „Osobně se přikláním k lidskému hledisku,“ podotkl Ohnheiser. Obdobně se vyjádřil také starosta Fulneku Josef Dubec, jenž také situaci nazval politickou záležitostí.

Zastupitel Petr Moc souhlasil s argumentací z lidského hlediska, ale upozornil na možnost, že Rychtárik se možná bude chtít soudit. Rychtárik znovu upozornil na nedodržení zadávacích podmínek, načež mu Štekbauer oponoval, že plná moc, kterou Rychtárik předložil, když předkládal nabídku své manželky nebyla notářsky ověřená. Poté se z jeho i z úst dalších zastupitelů ozval názor, že Rychtárik by nejlépe udělal, kdyby z výběrovky odstoupil.

Atmosféra houstla a začalo se stále více hovořit o stažení bodu z programu a vyhlášení nového řízení. Nato se Rychtárik dotázal, zda dostane zpět patnáctitisícové kauce, které složil za sebe a za svou ženu. Když jej vedení města ujistilo, že ano, prohlásil, že odstupuje z řízení. „Už jsem vám kdysi řekl, že lituji chvíle, kdy jsem vstoupil do těchto vod. Jsem rád, že jsem vás viděl v tomto předvánočním čase a budu rád, když vás zase dlouho neuvidím. Ale přeji vám vše nejlepší v příštím roce,“ řekl Rychtárik, jemuž opáčil zastupitel Václav David, že do vod, které zmiňuje, vstoupil dobrovolně.

Autor: Ivan Pavelek

13.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení