Sen o vlastním domě se zahradou je pro našince téměř životní poslání a první cesta k němu je získání pozemku. Nabídka ve většině měst je minimální a samotná města toho moc nenabízí. Dobře si ale uvědomují, že pokud nechtějí, aby se jejich občané stěhovali pryč, musí jim nabídnout možnosti k bydlení.

Přes čtyři desítky parcel pro budoucí výstavbu plánuje realizovat město Nový Jičín.

„Pro lokalitu Za Školou se v současné době připravuje projektová dokumentace pro umístění komunikací a inženýrských sítí. Realizační projektová dokumentace na sítě by měla být hotova do konce roku 2018, následně zastupitelstvo města rozhodne o způsobu prodeje pozemků k výstavbě rodinných domů buď formou nabídkového řízení (možnost pro developery), nebo prodejem jednotlivých stavebních parcel," informovala mluvčí radnice Marie Machková.

Co se týče Bochety, projektová příprava by mohla začít v příštím roce.

Optimističtější situace je v Příboře, kde město již brzy nabídne lidem pozemky „za školou". Místní radnice zde nyní připravuje realizaci inženýrských sítí. Parcely radnice prodá lidem, kteří si zde postaví dům. Developeři tak mají smůlu.

„Město se bude snažit nabídnout zájemcům takové podmínky, aby to bylo pro co nejširší okruh zájemců, aby především cena byla taková, aby se nám přihlásilo co nejvíce zájemců. Samozřejmě podmínky musíme nastavit tak, abychom předešli různým spekulacím a měli zajištěno, že na těch pozemcích, které se prodají tak v nějaké dohledné době, řekněme tří až pěti let, budou stát rodinné domy," potvrdil vedoucí odboru Jaroslav Šimíček.

Pozemky k individuální rodinné výstavbě disponuje také Bílovec a rýsují se možnosti i v Odrách.

Většina měst v souvislosti s malým počtem pozemků nebo s úplnou absencí parcel poukazuje na vysokou počáteční investici do zasíťování a případných dalších úprav pozemků.