Pracovníci České obchodní inspekce každoročně ke konci roku mnohem intenzivněji prodej zábavné pyrotechniky jak na stáncích tak v kamenných obchodech. „Chodíme všude. Hlavně se zaměřujeme na to jestli se někde volně neprodává pyrotechnika třetího stupně,“ sdělila ředitelka Moravskoslezského inspektorátu České obchodní inspekce Danuše Kotalová.

Inspekce se zaměřuje nejen na pyrotechniku, ale jak Kotalová dodala také na ryby, stromky, vánoční trhy a podobně. „Vždycky se najdou nějaké nedostatky,“ poznamenala.

Rozdělení pyrotechniky podle tříd nebezpečnosti

Pyrotechnické výrobky I. třídy nebezpečnosti:
výrobky, které se mohou prodávat osobám mladším 18 let, které je mohou rovněž odpalovat. Jedná se především o prskavky, pistolové kapsle, bouchací kuličky, třaskavé proužky a jiné, které lze volně nakoupit ve většině obchodů a stánků.

Pyrotechnické výrobky II. třídy nebezpečnosti:
mohou se prodávat pouze osobám starším 18 let, a navíc výhradně v pevných (kamenných) obchodech. Zde se řadí především rakety, petardy, minivýbušky, dýmovnice a další. Jejich používání není povoleno v blízkosti nemocnic, škol, ozdravoven či domovech důchodců.

Pyrotechnické výrobky III. třídy nebezpečnosti:
při jejich nákupu je povinností předložit průkaz odpalovače ohňostrojů, který vydává Český báňský úřad. Do této třídy patří například dělové rány a různé druhy raket.

Pyrotechnické výrobky IV. třídy nebezpečnosti:
platí přísná bezpečnostní opatření a k jejich zakoupení a použití je třeba zpracovat projekt, který rovněž schválí Český báňský úřad. (red)