Výcviku na divoké vodě se zúčastnili hasiči Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanic v Novém Jičíně a Bílovci. „Byl to letos jejich první výcvik,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že výcviku v Opavě se v uplynulém týdnu zúčastnili rovněž hasiči ze sousedního frýdecko-místeckého okresu.

Záchranáře čekalo několik úkolů. „Hasiči si v úterý i v pátek vyzkoušeli hromadnou jízdu na raftu, tedy větším gumovém člunu, na menších člunech, pro čtyři až pět osob, trénovali na slalomové trati, rovněž nacvičovali obrácení člunu, který plave dnem vzhůru, do obvyklé polohy, a to pomocí pádel,“ rozvedl Kůdela. Zajímavou zkušeností bylo pro ně i plavání v nepromokavých kombinézách, takzvaných suchých oblecích, nebo procvičení záchrany osob ze břehu pomocí házecího pytlíku se záchranným lanem.

Výcvik na vodě letos absolvují všechny jednotky HZS MSK. Probíhá už od jarních měsíců a potrvá po celé léto. „Konal se i v minulých letech, ale tentokrát je mnohem intenzivnější. Všechny dovednosti mohou využít například během stále se častěji opakujících povodní či při záchraně tonoucích osob,“ poznamenal Kůdela.