I zábava na koupalištích má svá pravidla. Nejsou to jen ta bezpečnostní, jako neskákat do vody či neběhat okolo nádrže, jedná se také o ta hygienická. Ačkoli jsou vyvěšena při vstupu na koupaliště, nebývají některými návštěvníky respektována.

Například v Odrách, na městském koupališti, musejí často řešit případy, kdy příchozí muži skočí do vody v šortkách, které nejsou určeny pro vodní sporty. „Mladí, kteří se chtějí koupat v šortkách, v nich chodí přímo na koupaliště. Nemají nic na převlečení a nosí pod tím i spodní prádlo.

Z hlediska hygieny je to špatně. Zavání to tím, že si někteří mladí chodí prát šortky na koupaliště,“ přiblížil za Oderskou městskou společnost, která koupaliště provozuje, Jaroslav Zdražil.

Pro návštěvníky oderského koupaliště tedy platí, že pokud mají plavky v podobě šortek, musejí být označeny jako vhodné do vody, jinak nebudou do prostoru bazénu vpuštěni. „Jeden pán nám dokonce donesl doklad od šortek, že mu je prodali jako plavkové šortky určené do vody,“ dodal Zdražil.

V Příboře zase chtějí návštěvníky koupaliště uchránit od vody plné plavajících vlasů. Dlouhovlasé krásky si proto musejí svou chloubu svázat do gumičky. „Je to proto, aby nedocházelo ke znečišťování bazénu vlasy a aby návštěvníci plavali v čisté vodě. Tak jako bývaly kdysi vlasy pod čepicí a bazény pak byly stoprocentně čisté. Není to omezení, spíše si myslím, že naopak,“ vysvětlil jedno z pravidel v provozním řádu příborského koupaliště Rudolf Korčák.

Dlouhovlasé dívky na toto pravidlo upozorňují individuálně také plavčíci.

Milan Gilar, ředitel Správy sportovišť Kopřivnice přiznal, že také tamní zaměstnanci hlídají dodržování hygienických pravidel na místním koupališti. „V Kopřivnici platí to, že v šortkách ano, ale musí to být plavky. Nesmějí být znečištěné nebo určené k jinému účelu, než plavání. Bohužel, je taková móda,“ uvedl Gilar.

Kdo se řádně neosprchuje na Libotíně u Štramberku, může mít problém nejen s plavčíky, ale také s provozovatelem. „Je to všecno v návštěvním řádu. Každý návštěvník je povinen se při příchodu i odchodu z bazénu osprchovat. Plavčíci i já osobně toto sledujeme. Mám s sebou ještě další dva kluky,“ zasmál se provozovatel koupaliště na Libotíně u Robert Švarc.

Pro všechny návštěvníky koupališť, a to nejen na Novojičínsku, tedy platí jednoduché, pravidlo. Nejprve si přečíst řád koupaliště a také jej dodržet. Plavčíci totiž mají na práci i jiné, důležitější věci, než kárat nepozorné hosty bazénů.

Anketa: Víte, jaká pravidla se na koupalištích mají dodržovat?

Martin, 14 let, Nový Jičín:
Já na bazény ani na koupaliště nechodím.

Martina Valčíková, 16 let, Nový Jičín:
Chodím na koupaliště do Nového Jičína. Tak nemělo by se běhat, abychom neuklouzli a měli bychom se sprchovat.

Kamila Zrníková, 15 let, Kojetín:
Já na koupaliště nechodím, ale vím, že by se měli lidi třeba osprchovat.

Ivana, 22 let, Praha:
Nemělo by se třeba skákat na lidi a moc běhat.

Michal, 32 let, Nový Jičín:
Nechodím na koupaliště, ale určitě by se tam nemělo kouřit nebo konzumovat alkohol.