VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Beskydské nebe: Omluva se zatím nekoná

Projekt Beskydské nebe byl jen o milion a půl dražší. Místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm tak vyvrátil tvrzení o mnohem vyšším předražení.

26.4.2016
SDÍLEJ:

Naučná stezka Beskydské nebe, která protíná areál na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm, zahájila v sobotu 2. dubna novou návštěvnickou sezonu.Foto: DENÍK / Simona Mikšová

O žádné čtyři a půl milionu korun, ale pouze o milion a půl byl dražší oproti plánovaným nákladům projekt Beskydské nebe. Na posledním zasedání Zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm to uvedl místní místostarosta Pavel Mička.

Právě kvůli vysokému předražení podal návrh na odvolání Pavla Mičky z funkce místostarosty zastupitel Jiří Unruh, podle nějž vedení města při realizaci Beskydské nebe manažersky selhalo. Pro svůj návrh tehdy hlasoval jako jediný.

Na posledním zasedání ale frenštátský místostarosta vytáhl čísla, kterými tvrzení o vysokém přeplacení vyvrátil. Předpokládané výdaje projektu měly činit 9,977 milionu korun, z toho maximální výše dotace, kterou mohlo město získat, by byla 8,449 milionu korun. Předpokládané spolufinancování města bylo 1,491 milionu korun.

PŘEKROČILI JEN O MILION A PŮL

Konečné náklady na projekt byly 11,572 milionu korun, z toho 300 tisíci korun přispěla obec Trojanovice ze společného Fondu Horečky. Skutečná výše dotace byla 8,285 milionu korun.

„Z těch čísel vyplývá, že oproti předpokládaným nákladům byl ten projekt dražší zhruba o milion a půl, a nikoliv o čtyři a půl milionu korun. Ten projekt neměl stát sedm milionů, v průběhu výběrového řízení se totiž ukázalo, že pod deset milionů v místě a čase nenajdeme firmu, která by to zhotovila," sdělil místostarosta Mička a upozornil, že všechny informace o projektu a změnách se probíraly na zasedáních zastupitelstva, které změny schvalovalo. „Projekt je nyní na kontrole," doplnil místostarosta.

„Vysvětlení, že za původní peníze to nikdo nechtěl udělat, mi nestačí. Tak někde se musela stát chyba," pustil se do místostarosty zastupitel Karel Míček s tím, že přece věci nejde řešit tak, že když se nikdo nepřihlásí za požadovaných podmínek, tak se cena zvýší o milion a půl.

KONSTRUKCE SI VYŽÁDALY ZMĚNY

Místostarosta Frenštátu pod Radhoštěm argumentoval tím, že příprava projektu trvala zhruba tři roky a došlo v něm ke změnám, například kvůli specializovaným tesařským a ocelovým konstrukcím.

Zastupitel Míček řekl, že počká na výsledek kontroly. „Nicméně neznamená to, abych si nemyslel to, co si myslím," podotkl.

Na to reagoval zastupitel Tom Káňa, jenž připomněl poněkud rušný průběh minulého jednání zastupitelstva, a zeptal se Jiřího Unruha, jestli se k tomu chce vyjádřit. Ten odvětil, že počká, jak dopadne kontrola, prohlédne si všechny dokumenty a pak se vyjádří. „Půjčím si slova od pana Mička, že si o tom tak akorát můžu myslet své. Čekal jsem reakci jinou, ale nebudu to dál nějak rozebírat," uzavřel Tom Káňa.

Projekt Beskydské nebe na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm je naučná stezka, která zahrnuje například nově otevřenou a hojně navštěvovanou Stezku v korunách stromů a také zastřešení pódia navazujícího amfiteátru. Pod střechou pódia jsou umístěny siluety ptáků. Stezka Beskydské nebe je dlouhá zhruba tři kilometry a má osm zastavení.

Autor: Ivan Pavelek

26.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT